Jozef Legéň Hokej

Súboj po prvom kole tabuľkových susedov bol v úvode oťukávaním. Favoritovi z Košíc Vlci veľa nedovolili, ale jednogólové vedenie nedokázali udržať. V závere hráčom Žiliny nepomohla ani power play, ani trestné strieľanie.

Ilustračný obrázok k článku Dramatická koncovka stretnutia: Žiline nepomohla power play a ani trestné strieľanie

I. tretina

V prvej tretine boli smerom dopredu aktívnejšie a kreatívnejšie Košice. Nagy po individuálnom prieniku Lacovi problémy nenarobil, o pár sekúnd sa po chybnej rozohrávke domácich nepresadil zblízka ani Bicek. Najväčšiu ofenzívnu chuť ukazoval najmä Nagy, ktorý sa predral pred Laca aj v 6. minúte, ale zakončil len do jeho lapačky.

Domácim viazla rozohrávka, hostia ju zachytávali už v strednom pásme. Po jednej z takýchto situácii strieľal Bartoš, ani on však nenašiel recept na žilinského brankára. V 13. minúte po ďalšom zaváhaní súperovej obrany nenamieril presne spomedzi kruhov Spilar. Domáci výraznejšie pohrozili až v samom závere počas presilovej hry, ale Hylák všetky nebezpečné pokusy zlikvidoval.

II. tretina

V druhej časti sa tempo hry podstatne zvýšilo. Pašek sa predral pred Laca, lenže bekhendom minul jeho bránu. Na opačnej strane Buc našiel Kloudu, ktorý tiež namieril vedľa. Spolupráca týchto dvoch hráčov priniesla otvárací gól stretnutia – v 25. minúte Buc spoza brány prihral Kloudovi a ten z prvej prestrelil Hyláka.

Kým v úvodnom dejstve sa hralo takmer bez vylúčení, v prostrednom začali rozhodcovia do hry vstupovať výraznejšie. Najskôr poslali na trestnú lavicu na štyri minúty Ostrčila, v početnej výhode Spilar tečoval Štrbákovu strelu a vyrovnal. Neskôr hrali hostia ešte dvakrát v presilovej hre, Laco však svoj tím viackrát podržal.

III. tretina

V tretej tretine sa hral taktický hokej z oboch strán a o všetkom mohla rozhodnúť jediná príležitosť. Ideálnu možnosť mal hneď na začiatku Sojčík, ale jeho strelu zastavila pravá žrď. V ďalšom priebehu sa hralo bez výraznejších šancí. Košice mali výhodu presilovej hry o dvoch hráčov v trvaní 80 sekúnd, Žilinčania sa však ubránili.

V 54. minúte domáci nedokázali pokryť Spilara, ten sa natlačil pred Laca a bekhendom poslal puk pod brvno do siete. Žilina mohla kontrovať v dvoch početných výhodách, v poslednej minúte dokonca o dvoch hráčov. V nej jeden z košických obrancov úmyselne posunul bránu, Hylák ale trestné strieľanie Kallu zlikvidoval. Hostia si tak v druhom ligovom kole pripísali druhé víťazstvo.

MsHK DOXXbet Žilina – HC Košice 1:2 (0:0, 1:1, 0:1)

Góly: 25. Klouda (D. Buc, I. Rúfus) – 30. Spilar (Štrbák, R. Jenčík), 54. Spilar (P. Bartoš)
Vylúčení: 7:8 na 2 min, navyše Drevenák (Žilina) 10 min osobný trest, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Orolín – Gajan, Smrek, 1116 divákov

Zostavy:

Žilina: M. Laco – Ostrčil, Bajaník, Rúfus, Marcel Šterbák, Dlouhý, Leško, A. Lipovský, Hriňa – I. Dornič, Kalla, F. Novák – T. Varga, Klouda, D. Buc – Macejka, Linet, Drevenák – Jarab, Valášek, Kropáč

Košice: Hylák – Cebák, Štrbák, M. Novák, Šeda, Deyl, Macejko, Martin Chovan – R. Jenčík, Pašek, L. Nagy – Bicek, T. Marcinko, Sojčík – Spilar, P. Bartoš, Matis – R. Konečný, Češík, Hrnka

Hlasy:

Jan Neliba (tréner Žiliny): „Mrzí nás, že sme v tomto zápase nezískali aspoň bod. Košice potvrdili, že majú kvalitu na každom poste. My sme podali taktický výkon, nepustili sme súpera do prečíslenia, zhusťovali sme stredné pásmo. Šťastie sa od nás odklonilo, naopak, priklonilo sa k hosťom, ktorým blahoželám k víťazstvu.“

Anton Tomko (tréner Košíc): „Videli sme veľmi bojovný zápas. Žilina dokázala, že jej víťazstvo v Trenčíne nebolo náhodné, mala zodpovednú organizovanú hru. My sme mali tlak od začiatku, vedenia sa však ujali domáci, ktorým dobre zachytal brankár Laco a zneškodnil niekoľko našich gólových príležitostí. Hektický záver naši hráči zvládli a myslím si, že po prevahe v celom zápase sme si zaslúžili víťazstvo.“