Jaroslav Dodok Futbal

EURO 2012: Famózna výhra Španielov!

Futbalisti Španielska potvrdili svoju nadvládu nad futbalovým svetom, keď v nedeľňajšom finále EURO 2012 v Kyjeve deklasovali Taliansko 4:0 a suverénnym spôsobom tak obhájili titul európskych šampiónov.

Španieli úspech zopakovali[/si­ze][/color]

Španielsko, úradujúci majster sveta z MS 2010 v JAR, sa stalo historicky prvou krajinou, ktorej sa podarilo získať nepretržite tri trofeje z MS, resp. ME v rade. Tento zápis dosiahlo po vôbec prvom víťazstve nad Talianskom v rámci finálového turnaja MS či ME. Európsky titul získali tretíkrát v histórii.

[blockquote]Špa­nielsky kormidelník poslal na ihrisko opäť základnú jedenástku bez klasického útočníka, napriek tomu boli úradujúci kontinentálni šampióni v repríze vzájomného duelu zo základnej C-skupiny (1:1) od začiatku aktívnejším i lepším tímom.[/blockquote]

Fabregas Španielom výrazne pomohol[/size][/co­lor]

Do prvej veľkej šance sa dostal v 10. minúte po Fabregasovom priťuknutí Xavi, ktorý poslal loptu tesne nad brvno Buffonovej brány. **O štyri minúty neskôr sa však už Španieli tešili z vedúceho gólu, keď sa Fabregas natlačil až pred bránu a Silva poslal jeho spätnú prihrávku hlavou za bezmocného talianskeho gólmana – 1:0. **

Taliani sa snažili o čo najrýchlejšiu odpoveď, no Balotelliho pokus bol nepresný a so strelou Cassana si Casillas poradil. Španieli udreli druhýkrát krátko pred prestávkou, keď Xavi ideálne načasoval prihrávku na šprintujúceho ľavého obrancu Albu a ten zoči-voči Buffonovi nezaváhal – 2:0.

Buffon sa v bráne poriadne zapotil[/size][/co­lor]

[blockquote]Krátko po zmene strán sa Fabregas preštrikoval až pred Buffona, no tiesnený už nedokázal účinne zakončiť. Kontaktný gól mal na kopačke v 51. minúte striedajúci Di Natale, no Casillas jeho prudkú strelu dokázal skrotiť. [/blockquote] „La Furia Roja“ napriek tomuto momentu držala opraty duelu pevne v rukách, pričom rýchlymi a presnými kombináciami spôsobovala svojmu súperovi veľké problémy.** Po hodine hry postihlo striedajúceho Mottu svalové zranenie a keďže taliansky kouč Prandelli už predtým vyčerpal všetky tri možnosti k striedaniu, jeho mužstvo dohrávalo duel iba o desiatich. **

Torres 4:0[/size][/color]

V pohode hrajúci Španieli nepustili Taliansko ani do náznaku tlaku a naopak striedajúci Torres v 84. minúte svojim tretím gólom na šampionáte zvýšil už na 3:0, pričom sa stal historicky prvým hráčom, ktorý skóroval v dvoch finále ME. Torres sa vzápätí pričinil aj o konečný rezultát 4:0, keď pripravil gólovú pozíciu ďalšiemu hráčovi z lavičky Matovi.

Finále EURO 2012[/color]

Španielsko – Taliansko 4:0 (2:0) Góly: 14. Silva, 41. Alba, 84. Torres, 88. Mata. Rozhodcovia: Proenca – Miranda, Santos (všetci Port.), ŽK: Pique – Barzagli, 64.000 divákov.

Španielsko: Casillas – Arbeloa, Pique, Ramos, Alba – Xavi, Busquets, Alonso – Silva (59. Pedro), Fabregas (75. Torres), Iniesta (87. Mata)

Taliansko: Buffon – Abate, Barzagli, Bonucci, Chiellini (21. Balzaretti) – Pirlo – Marchisio, Montolivo (57. Thiago Motta), De Rossi – Balotelli, Cassano (46. Di Natale)