Aktualizované Alexandra Kolínská Hokej

V osemnástom kole Tipsport extraligy privítali Košickí hokejisti na domácom ľade hráčov zo Zvolena. Oceliari dotiahli do úspešného konca už siedmy zápas v rade. Na výsledkovej tabuli po troch dvadsaťminútovkách svietil trojgólový rozdiel pre domácich.

Ilustračný obrázok k článku Gólová paráda na domácom ľade: Oceliari porazili Rytierov zo Zvolena s trojgólovým rozdielom

Už po niekoľkých sekundách hry sa dostal do samostatného úniku Spilar, ale našťastie pre hostí mieril iba nad Šimkovu bránku. Hostia pohrozili paradoxne v oslabení, Podkonický si v 5. minúte prebral puk na útočnej modrej čiare, ale keďže nemal patričnú rýchlosť, stihol ho zablokovať Jenčík. Oceliari pokračovali v početnej výhode, príležitosti Bartánusa a Lapšanského o minútu neskôr však zostali nevyužité. Obidve družstvá pozorne bránili a po rýchlych brejkoch sa pokúšali o zmenu skóre. V 13. minúte sa to podarilo Lapšanskému, ktorého prihrávkou vyzval k zakončeniu obranca Drgoň – 1:0. Zvolenčania pridali smerom dopredu, v 16. minúte sa dostal dvakrát do zakončenia Ďaloga, Hylák podržal svoj tím. V závere úvodnej dvadsaťminútovky ešte pohrozil domáci Bartánus, no ani Šimko nekapituloval.

Do druhej tretiny vstúpili aktívnejšie zvolenskí rytieri, no ich súper pozorne bránil a nepúšťal do vyložených šancí. V 25. minúte v hre 5 proti 4 pálil tvrdo od modrej čiary obranca Bagin, trafil iba ľavý Hylákov betón. Košičania pohrozili v 31. minúte, keď sa dostal do úniku Bicek. Dôraz hosťujúcej obrany mu zabránil presnejšie zakončiť. O niekoľko sekúnd neskôr sa predsa len stav zmenil, keď Spilar nahodil z uhla puk pred zvolenskú bránku a ten sa od brániaceho hráča dostal až za Šimkov chrbát – 2:0. Domáci hráči pokračovali v tlaku a v 34. minúte sa pred zvolenským brankárom dokázal presadiť center štvrtého košického útoku Matúš Chovan, ktorý upravil už na 3:0. V 38. minúte mal štvrtý gól na hokejke Bartoš, v ideálnej šanci netrafil priestor zvolenskej bránky.

Hostia zo Zvolena mali v úvode záverečného dejstva k dispozícii početnú výhodu o jedného hráča, ktorú však nezužitkovali na korigovanie nepriaznivého výsledku. V 47. minúte sa rútil na Hyláka Puliš, ale ani on nedokázal skórovať. O minútu neskôr sa to podarilo Lukášovi Juríkovi, ktorý prekonal košického brankára po ideálnej prihrávke Michala Chovana – 3:1. Zvolenčania v ďalšom priebehu hýrili aktivitou, dobre korčuľovali, napádali súpera vysoko pri rozohrávke, ale ich šance poväčšine končili na Hylákovi. Štyri minúty pred koncom duelu mohol skórovať Bartánus, nevyťažil však zo spolupráce s Lapšanským a nechal vyniknúť striedajúceho Orčíka. Bodku za stretnutím dal 12 sekúnd pred koncom zápasu Bartánus – 4:1.

Hlasy trénerov

Anton Tomko, tréner HC Košice: „Hneď v úvode zápasu sme mali samostatný únik, ktorý sme však nepremenili. V prvej tretine sa nám podarilo streliť gól i keď bola opatrná z obidvoch strán. V druhej sme pridali na dôraze aj pohybe a podarilo sa nám dvakrát skórovať. V záverečnej časti Zvolen korigoval a dostal nás pod tlak, pretože sme boli po sebe viackrát vylúčení. V ťažkých chvíľach nás však podržal Hylák a v závere stretnutia sme pridali štvrtý gól.“
Josef Turek, tréner HKM Zvolen: „Narazili sme na lídra tabuľky a na ľade to bolo vidieť. Prvé dve tretiny sme boli slabším tímom, no za stavu 0:3 sme stiahli hru na tri päťky. Hra sa zlepšila a dali sme i gól. Mali sme tlak a mohli sme sa aj vrátiť do zápasu, žiaľ nepremenili sme šance. Košiciam gratulujem k víťazstvu, vyhrali zaslúžene.“

HC Košice – HKM Zvolen 4:1 (1:0, 2:0, 1:1)

Góly: 13. Lapšanský (Drgoň), 32. Spilar (Jenčík), 34. Matúš Chovan (Stupka, Bicek), 60. Bartánus (Hrnka) – 48. Lukáš Jurík (Michal Chovan)
Rozhodovali: J. Konc, Müllner – M. Korba, Rovenský
Vylúčení: 5:3, navyše: Lukáš Jurík a Michal Chovan (obaja Zvolen) 10 minút za nešportové správanie
Presilovky: 0:0
Oslabenia: 0:0
Striedanie: 41. Orčík (Zvolen) namiesto Šimka
3732 divákov

Zostavy hráčov

HC Košice: Hylák – Černák, Štrbák, Cebák, Jánošík, Drgoň, Philipp, Šeda – Spilar, Bartoš, Jenčík – Bartánus, Hrnka, Lapšanský – Suja, Češík, Sojčík – Bicek, Matúš Chovan, Stupka
HKM Zvolen: Šimko – Bagin, Jurško, Hraško, Tomko, Pokovič, Pichnarčík, Ťavoda – Puliš, Brabenec, Podkonický – Obdržálek, L. jurík, Michal Chovan – Škvaridlo, Bortňák, Ďaloga – Žilka, Fekiač, Sloboda