Lukáš Mano Hokej

Hokej - MS20: Slováci zdolali Lotyšsko

Slovenskí hokejisti majú za sebou úspešný vstup do svetového šampionátu hráčov do 20 rokov, keď v stredu nadránom SEČ zdolali v Calgary rovesníkov z Lotyšska.

Výhra v dôležitom súboji základnej A-skupiny zvyšuje šance slovenského výberu na postup do štvrťfinále, resp. uľahčuje prípadnú záchranu medzi elitou.

Zverenci trénera Ernesta Bokroša síce prehrávali po góle Jurisa Zieminsa v 27. minúte, ale ešte v prostrednej časti hry vyrovnal v presilovke Tomáš Jurčo a v záverečnej tretine naklonil misky váh na ich stranu Marek Tvrdoň. Presný zásah Michala Tomana 38 sekúnd pred koncom stretnutia prišiel vo chvíli, keď už súper riskoval počas power play bez brankára. V základnej skupine sa ešte Slováci stretnú s rovesníkmi z Ruska (štvrtok 29.12. o 4.00 SEČ), Švédska a Švajčiarska. Prvé tri tímy z každej skupiny postúpia do play off, horšie dva budú hrať o udržanie sa v elitnej kategórii MS. V noci na stredu sa hral ešte jeden zápas, v B-skupine Česi deklasovali Dánsko 7:0.

A-skupina: SLOVENSKO – Lotyšsko 3:1 (0:0, 1:1, 2:0) Góly: 36. Jurčo (Marinčin, Gernát), 43. Tvrdoň (Bubela, Toman), 60. Toman (Mráz) – 27. Ziemins (Kuzmenkovs), Rozhodovali: Croft (USA) a Šindler (ČR) – Schrader (Nem.) a Sormunen (Fín.), vylúčení: 6:4 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 19.289 divákov. Zostava SR: Šimboch – Marinčin, Gernát, Jánošík, Čerešňák, Trška, Čajkovský, Bezuška, Kurali – Mráz, Jurčo, Chovan – Toman, Tvrdoň, Chovan – Bene, Dolník, Matoušek – Hinďoš, Ďaloga, Daňo

Úvodné minúty zápasu patrili lotyšským hráčom, keďže už po piatich minútach bol na trestnej lavici Peter Bezuška a na konci ôsmej minúty si odpykával trest aj Martin Marinčin. Súper to však nevyužil, ani z jednej presilovky neskóroval a potom sa už k slovu dostali Slováci. Predovšetkým v poslednej päťminútovke prvej tretiny svojho súpera pritlačili a nútili k chybám, nedokázali však využiť ani jednu ponúknutú príležitosť. Obraz hry v druhej tretine už oveľa viac vystihoval slovenské ambície. Bokrošovi zverenci lepšie korčuľovali, výborne pokrývali súperových hráčov a Lotyšov prakticky k ničomu nepúšťali. Doplácali však na slabú koncovku, zatiaľ čo súper z ojedinelej akcie skóroval, keď v 27. minúte otvoril skóre Juris Ziemins. V 36. minúte bolo vyrovnané, keď strelu Marinčina šťastne tečoval do brány Tomáš Jurčo vo chvíli, keď hral súper oslabený o vylúčeného hráča. O minútu zaujala pästná výmena názorov medzi Vladimírom Dolníkom a Zemgusom Girgensonsom, po ktorej obaja mierili na trestnú lavicu. Do tretej tretiny vstupovali oba tímy za vyrovnaného stavu, ale Slováci si uvedomovali dôležitosť zápasu a potrebu vyhrať ho za každú cenu. Záverečnú časť začali priam ukážkovo – pokračovaním v tlaku, ktorý predvádzali v druhej tretine a hneď po dvoch minútach sa mohli tešiť z vedúceho gólu. V skrumáži pred lotyšskou bránkou sa najlepšie zorientoval Marek Tvrdoň a prekonal ležiaceho brankára Gudlevskisa. Lotyši sa okamžite snažili vyrovnať, no Šimboch chytal spoľahlivo. V 50. minúte však mali Slováci veľké šťastie po útoku Zieminsa, ktorý mohol dať svoj druhý gól v zápase, no jeho strela skončila na ľavej žrdi. Lotyšom sa v úplnom závere dlho nepodarilo odvolať brankára, no keď už Gudlevskis opustil svätyňu, 38 sekúnd pred koncom poistil Toman víťazstvo Slovenska. (zdroj: www.szlh.sk)