Michal Lendel Hokej

Organizovaná Žilina potrápila vicemajstra z Košíc: Rozhodol šťastný gól Bartoša

Päťgólová prvá tretina otvorila kvalitné hokejové stretnutie so šťastným koncom pre oceliarov. Húževnatá a bojovná Žilina dokázala Košičanov poriadne potrápiť, no tí aj s kusom šťastia rozhodli zápas v Steel Aréne vo svoj prospech.

Ilustračný obrázok k článku Organizovaná Žilina potrápila vicemajstra z Košíc: Rozhodol šťastný gól Bartoša

Úvodná tretina priniesla v košickej Steel aréne päťgólové hody. V 6. minúte sa presadil domáci obranca Chovan, ktorý strelou do protipohybu prekvapil Laca – 1:0. Hostia odpovedali po tvrdej strele Kloudu, ktorý v 7. minúte poslal puk k pravej žrdi košickej bránky – 1:1. Misky váh na žilinskú stranu mohli v 10. minúte nakloniť Filip Novák i Kropáč, ale Hylák sa prezentoval dobrými zákrokmi. Počas domácej presilovky bol blízko ku gólu Jenčík, zblízka neprestrelil Laca. V 18. minúte zahrmelo na opačnej strane, keď Buc potrestal ľahkovážnosť domácej defenzívy a vymietol ľavý horný roh domácej bránky – 1:2. Už o niekoľko sekúnd neskôr Slovák ideálnou prihrávkou vyzval k zakončeniu Spilara a ten sa zoči-voči Lacovi nepomýlil – 2:2. O ďalších 41 sekúnd neskôr Sluka nedovolene atakoval unikajúceho Konečného a hlavný arbiter nariadil trestné strieľanie. Domáci krídelník si položil žilinského gólmana na ľad a strelou pod vrchnú žŕdku upravil na 3:2.

Do druhej dvadsaťminútovky nastúpili obidve družstvá s odhodlaním, dobre sa pohybovali, bránili a pokúšali sa o rýchle kontry. Prvú vážnejšiu príležitosť si vypracovali hostia v 27. minúte, keď počas početnej výhody nebezpečne vypálil Šterbák. Z okamžitého protiútoku preveril pozornosť Laca Sojčík, stav sa nezmenil. V 33. minúte Bajaník poslal pred Hylákovu bránku strieľanú prihrávku, no Buc nepochopiteľne netrafil odkrytú bránku. O dve minúty neskôr sa predviedol Hylák pri Drevenákovom zakončení, keď sa dokázal bleskovo presunúť. Na začiatku 36. minúty oslabil „oceliarov“ kapitán Štrbák, keď dostal trest 5 minút plus do konca zápasu, ale hostia ponúknutú výhodu nevyužili. Naopak mohli inkasovať po príležitostiach Jenčíka a Ladislava Nagya.

Na začiatku tretieho dejstva si domáci aj vďaka presilovej hre vytvorili tlak, šance Biceka, Nagya a Spilara však zostali nevyužité. „Vlci“ dobre zhusťovali priestor pred svojim gólmanom a v 46. minúte po ojedinelej zrovnal na dva razy Varga – 3:3. O minútu neskôr sa hosťom zo Žiliny podarilo takmer streliť štvrtý gól, strela Filipa Nováka vypadla košickému brankárovi, no vzápätí puk stihol zakryť pred bránkovou čiarou. Vzápätí pálil i Varga a na opačnej strane vystrašil Laca Sojčík. V 53. minúte sa Bartoš obtočil okolo bránky hostí, bekhendom posielal prihrávku pred Laca a žilinský obranca si nechtiac vrazil puk do siete – 4:3. V závere hostia odvolali brankára, ale stav sa už nezmenil.

Hlasy trénerov:

Anton Tomko, tréner Košíc: „Vedeli sme, že Žilina hrá na ihriskách súpera organizovane, veľmi húževnato a bojovne. Neboli sme spokojní s nástupom do zápasu, prehrávali sme 1:2, nakoniec sme otočili na 3:2. Napriek tomu sme si museli po úvodnej tretine ako sa povie trošku vyčistiť stôl. Malo to taký účinok, že sme začali faulovať, pričom sme mali vylúčených štyroch hráčov na dve minúty a bol tam i jeden päťminútový trest. Stálo nás to veľa síl a útoky boli rozhádzané. V treťom dejstve súper vyrovnal, no dali sme štvrtý gól a udržali tento výsledok až do konca.“

Jan Neliba, tréner Žiliny: „Vedeli sme Košice sú veľmi kvalitný tím. Zvolili sme si taktiku a obrátili zápas. Za stavu 2:1 sme mohli súperovi odskočiť, keď sme mali dve vyložené šance. Urobili sme však dve hrubé chyby a Košičania išli do vedenia. Potom sme to ako tak zrovnali, ale rozhodol nešťastný gól. Musím pochváliť mužstvo za bojovnosť a samozrejme pogratulovať súperovi.“

HC Košice – MsHK DOXXbet Žilina 4:3 (3:2, 0:0, 1:1)

Góly: 6. Chovan, 19. Spilar, 20. Konečný (tr. str.), 53. Bartoš – 7. Klouda, 18. Buc, 46. Varga. Rozhodovali: T. Orolin – M. Korba, Rovenský, vylúčení: 5:8, navyše: Štrbák (HC Košice) 5+DKZ za napadnutie, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, striedanie: 21. Hrnka (HC Košice) zapojil sa hry, 3281 divákov