Peter Handzuš Hokej

Slovenské hviezdy nestačili na nemeckú obranu

Slovenskí hokejisti prehrali s Nemeckom, Rusi sa natrápili so Slovincami.

[size=15][link=URL prepojenia]Slo­vensko – Nemecko 3:4[/link][/size]

Slovenskí hokejoví reprezentanti prehrali v nedeľu vo svojom druhom vystúpení na domácich majstrovstvách sveta v Bratislave s Nemeckom 3:4. Napriek tomu majú už istý postup do osemfinálovej fázy.
Slováci sa v utorok večer o 20.15 v šlágri stretnú s Rusmi o 2. miesto v základnej skupine i o body, ktoré sa berú so sebou. Predtým o 16.15 Nemecko ako už istý víťaz skupiny nastúpi proti Slovinsku.

A-skupiny, 2. kolo:
** Slovensko – Nemecko 3:4 (0:0, 0:3, 3:1)**
Góly: 46. Nagy (Bartečko), 48. Stümpel (Nagy, Šatan), 53. Demitra (Marián Hossa) – 25. Müller (Uhrmann, Greilinger), 34. Tripp (Schutz, Mauer), 37. Hordler (Ullmann, Müller), 45. Schutz (Tripp, Lavallee), Rozhodcovia: Burchell (Kan.), Larking (Švéd.) – Carnathan (USA), Deďulia (Biel.), vylúčení: 5:10 na 2 min., presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 9103 divákov.

Slovensko:
Halák – Jurčina, Baranka, Podhradský, Štrbák, Majeský, Graňák – Marián Hossa, Stümpel, Demitra – Marcel Hossa, Handzuš, Gáborík – Šatan, Surový, Zedník – Radivojevič, Bartečko, Nagy – (od 41. Ružička)
Nemecko:
Pätzold – Krueger, Dietrich, Holzer, Braun, Lavallee, Hordler, N. Goc – Wolf, Hospelt, Rankel – Greilinger, Ullmann, Müller – Tripp, Schutz, Gogulla – Reimer, Barta, Kreutzer – Mauer

Divákov nabudila šanca Surového po Gáboríkovom prieniku v 5. minúte, ale kompaktnejší hokej začali postupne predvádzať prekvapujúco „hostia“. Nemecký tím sa nehrnul veľkou vervou do útočenia, ale keď mal šancu, vždy dokázal „vyrobiť“ vzruch v tretine svojho súpera. Naopak slovenské útočné formácie pôsobili ťažkopádne a táto charakteristika bola vypuklá najmä počas presiloviek. Domáci mali výhodu dvojnásobnej presilovky počas pohodlných 116 sekúnd. Hneď v jej úvode Gáborík opečiatkoval žŕdku Pätzoldovej bránku, ale statické posúvanie puku a aktívna obrana súpera nedovolili divákom tešiť sa z vytúženého gólu. Navyše na jej konci vypichol Podhradskému puk Reimer a v poslednej chvíli ho musel Marián Hossa podraziť, aby mu nedovolil zakončovať. Nariadené trestné strieľanie Halák spoľahlivo kryl. Nádej na vedenie priniesol únik dvojice Stümpel-Demitra v oslabení, ale strelu prvého menovaného slovenský kapitán do siete nepretlačil do siete.

„Prenesená“ nemecká presilovka priniesla závar pred Halákom a Nemcov delili od gólu len centimetre. Nemastný-neslaný výkon Slovákov potrestali Nemci aj gólom. Ich druhá formácia zakombinovala a nepokrytý Müller nemal problém trafiť do odkrytej slovenskej svätyne. Predstavenie s tyčkami otvorilo ďalšiu kapitolu – pri Handzušovi v 32. minúte nestálo šťastie. Nemci prežili presilovku a znovu trestali. Marián Hossa stratil v strednom pásme puk a Tripp po prečíslení parádnou strelou z prvej poslal Nemcov do dvojgólového vedenia. Slovenská depresia sa stihla prehĺbiť ešte do druhej prestávky. Krátko po jalovej slovenskej presilovke urobil polkruh za Halákom Ullmann, naservíroval puk obrancovi Hordlerovi a ten tretíkrát rozvlnil sieť za Halákom.

V úvode záverečnej časti sa ozývalo „chlapci, bojovať!“, no uzatvorenie Nemcov v ich tretine malo len jalový rozmer. A keď sa zo zovretia štvrtý tím minuloročných MS vymanil, nasledoval známy scenár. Okolo Haláka sa prehnal Tripp, prihral cez bránkovisko a osamotený Schutz pridal štvrtý kus. Iskierku nádeje o necelú minútu vykresal pre Slovákov Nagy, ktorý upratal skackajúci puk do nemeckej siete. Gól viditeľne pomohol najmä na psychike, Slováci za 14 sekúnd využili presilovku, Nagyovu strelu dorazil presne Stümpel. Nasledovali ďalšie dve početné výhody, síce obe nevyužité, no krátko po druhej doklepol strelu Mariána Hossu bekhendom Demitra a chýlilo sa k senzačnému obratu. Demitra však svoju druhú veľkú šancu zahodil a Nemci víťazstvo ubránili.

Glen Hanlon, tréner SR: //„Videli sme, že Nemci pokračujú vo výkonoch, ktoré ich charakterizovali už minulý rok. Mali sme niekoľko šancí, ale nevyužili sme ich. Na to, aby sme vyhrali, nestačí hrať v tretej tretine.“ //

Uwe Krupp, tréner Nemecka: //„Sme tradične veľmi dobrí v obrane, to nemeckí hráči vedia. V minulosti sme mali problém strieľať góly, teraz ich dávame. Boli sme efektívni, veď sme dali štyri góly jednému z popredných tímov turnaja.“ //

Marián Gáborík, útočník SR: „Na začiatku sme tam mali šance, začiatok bol naozaj dobrý, ale dali nám góly v prečíslení. Verím, že nám to začne padať.“

Marián Hossa, útočník SR: „Nejaké body by sa nám hodili, ale bohužiaľ, prehrali sme a nezostáva nám nič iné, ako získať body s Rusmi.“

Pavol Demitra, kapitán SR: „Musíme sa vyvarovať takýchto chýb. My tlačíme a Nemci po našich chybách dávali góly. Strácali sme puk v strednom pásme. Pri šanci Mariána Hossu puk skákal, bola to veľká šanca. Máme veľký problém dať gól.“

Jozef Stümpel, útočník SR: „Zo začiatku sme hrali dobre, škoda, že nepadol gól a nechytili sme sa. Potom sme urobili nejaké chybičky, súper strelil gól a chytil sa. Chceli sme predĺženie, ale bohužiaľ nepodarilo sa, je to smola. Na Rusov sa musíme dobre pripraviť a dokázať naše kvality.“

Marcel Müller, útočník Nemecka: „Je to fajnový pocit, že sme vyhrali dva zápasy a to nad favoritmi. Bol to skvelý zápas vo vynikajúcej atmosfére. Dlho sme hrali takmer bezchybne, ale potom prišli naše dve hlúpe vylúčenia. Dostali sme súpera na koňa, ale nakoniec sme to uhrali.“

Švajčiarsko – Bielorusko 4:1

Hokejisti Švajčiarska v nedeľu zvíťazili vo svojom druhom zápase B-skupiny MS v Košiciach nad Bieloruskom 4:1 a zabezpečili si tak postup do ďalšej fázy šampionátu. O ich triumfe rozhodol dvoma gólmi útočník Ryan Gardner.
Švajčiari si v utorok o 16.15 vo svojom záverečnom vystúpení v základnej skupine zmerajú sily so Švajčiarskom a Francúzi vo večernom zápase nastúpia proti Bielorusku.

B-skupina, 2. kolo:
Švajčiarsko – Bielorusko 4:1 (1:0, 3:1, 0:0)
Góly: 8. Gardner (Diaz, Moser), 25. Bezina (Rüthemann, Gardner), 28. Gardner (Gerber, Rüthemann), 31. Rüthemann (Ambühl, du Bois) – 22. Korobov (Kosťučenok, Stepanov). Rozhodcovia: Ország (SR), Piechaczek – Schulz (obaja Nem.), Gebauer (ČR), vylúčení: 4:5 na 2 min., presilovky: 1:0, oslabenia: 1:0.

Švajčiarko: Stephan – Diaz, Bezina, du Bois, Gerber, Seger, Sbisa, Furrer, Vauclair – Gardner, Plüss, Rüthemann – Sprunger, Monnet, Ambühl – Lötscher, Trachsler, Moser – Bieber, Lemm, Stancescu
Bielorusko: Mezin – Stasenko, Denisov, Korobov, Kosťučenok, Goroško, Kolosov, Riadinskij – Ugarov, Grabovskij, A. Kosticyn – Demagin, Kitarov, Stepanov – Kulakov, Drozd, Meleško – Stas, Michaľov, Pavlovič – Kovyršin

Kanada – Francúzsko 9:1

Hokejisti Kanady v nedeľu deklasovali vo svojom druhom zápase B-skupiny MS v Košiciach Francúzsko 9:1 a zabezpečili si tak postup do ďalšej fázy šampionátu. Favorizovaní Kanaďania rozhodli o svojom triumfe troma gólmi už v prvej tretine.
V utorok si Kanada o 16.15 vo svojom záverečnom vystúpení v základnej skupine zmeria sily so Švajčiarskom a Francúzi vo večernom zápase nastúpia proti Bielorusom.

Kanada – Francúzsko 9:1 (3:0, 2:1, 4:0)
Góly: 2. Gragniani (Spezza, Phaneuf), 7. Spezza (Phaneuf), 13. Skinner (Tavares), 37. Stewart (Skinner, Tavares), 37. Pietrangelo, 42. Burns (Neal, Nash), 45. Nash, 55. Skinner, 58. Zajac (Clutterbuck, Pietrangelo) – 30. Bellemare (Treille, Auvitu). Rozhodcovia: Odins (Lot.), Bulanov – Šeljanin (obaja Rus.), Semionov (Est.), vylúčení: 5:6 na 2 min., presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0.

Kanada: Reimer (47. Dubnyk) – Burns Phaneuf, Schenn, Methot, Pietrangelo, Gragnani, Scalzo – Clutterbuck, Zajac, Ladd – Nash, Duchene, Neal – Eberle, Spezza, Kane – Stewart, Tavares, Skinner
Francúzsko: Huet (20. Lhenry) – Besch, Auvitu, Hecquefeuille, Bachet, Moisand, Roussel, Janil – Treille, Meunier, Bellemare – Fleury, S. da Costa, Desrosiers – Tardif, Gras, F. da Costa – Henderson, Arrossamena, Raux – Romand

Rusko – Slovinsko 6:4

Hokejisti Ruska vyhrali v nedeľňajšom zápase A-skupiny MS v Bratislave nad Slovinskom 6:4. Favorit sa nováčikom A-kategórie natrápil ešte viac ako v piatok Slováci, ale napokon odvrátil druhú senzáciu na svoj úkor. Slovinskí hokejisti si v utorok o 16.15 h zmerajú sily s Nemeckom a súboje v A-skupine uzavrie večerný duel Slovenska s Ruskom.

A-skupina, 2. kolo:
Rusko – Slovinsko 6:4 (1:0, 1:1, 4:3)
Góly: 5. Aťjušov (Kovaľčuk, Radulov), 36. Afinogenov (Kornejev), 47. Kulikov (Kajgorodov), 47. Arťjuchin (Afinogenov, Kajgorodov), 57. Radulov (Kaovľčuk, Gorovikov), 60. Zinovjev (Zaripov) – 30. Hebar (Gregorc), 43. Goličič (Šivic, M. Hočevar), 48. Goličič (D. Rodman), 52. Pajič (Tavželj). Rozhodcovia: Kurmann (Švaj.), Persson – Tillerkvist-Jonsson (obaja Švéd.), VALACH (SR), vylúčení: 4:3 na 2 min, navyše: Jemelin (Rus.) 5+DKZ za narazenie zozadu, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, divákov

Rusko: Nabokov – Nikulin, Belov, Aťjušov, Ťjutin, Kalinin, Kornejev, Jemelin, Kulikov – Morozov, Zinoviev, Zaripov – Kovaľčuk, Kajgorodov, Radulov – Afinogenov, Tereščenko, Arťjuchin – Tarasenko, Kuliomin, Gorovikov
Slovinsko: A. Hočevar – Kranjc, Kužnik, Robar, Gregorc, Tavželj, Pretnar, Dervarič, Kovačevič – Razingar, D. Rodman, M. Rodman – Jeglič, Tičar, Sabolič – Pance, Pajič, Šivic – Hebar, M. Hočevar, Goličič