Peter Handzuš Hokej

Začiatok extraligy majú Košice za sebou: Derby v prospech vicemajstra

V 1. kole Tipsport extraligy si košickí hokejisti zmerali sily s Popradčanmi vo východniarskom derby. Už úvodný gól v prvej minúte naznačil, že to Popradčania nebudú mať ľahké proti rivalovi z Košíc.

Ilustračný obrázok k článku Začiatok extraligy majú Košice za sebou: Derby v prospech vicemajstra

HK Poprad – HC Košice 1:3 (0:1, 0:2, 1:0) Góly: 47. Takáč – 1. Bicek, 25. Sojčík, 35. Pašek. Rozhodovali: J. Konc – Gavalier, Tornay, vylúčení: 4:6, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 1610 divákov

HK Poprad: Sidor – Fabian, Suchý, Kasík, McNamara, Kurali, Brejčák, Gaborčík, Nitriansky – Lapšanský, Mlynarovič, Kroták – Drábek, Paukovček, Sýkora – Paločko, Takáč, Jabrocký – M. Nagy, Belluš, Schneider HC Košice: Hylák – Cebák, Štrbák), Novák, Šeda, Deyl, Macejko, M. Chovan, Hinďoš – Jenčík, Pašek, L. Nagy – Bicek, Marcinko, Sojčík – Spilar, Hrnka, Bartoš – Konečný, Češík, Matis

Cestu na zimný štadión v Poprade si našla početná skupina hokejových fanúšikov, ktorí boli zvedaví, ako počas leta pripravili ich tímy. Úvod z ríše rozprávok zaznamenali vicemajstri z Košíc, keď sa už v 43. sekunde presadil z tesnej blízkosti navrátilec Jiří Bicek. Následne domáci zapli na vyššie obrátky, výsledkom čoho boli sľubné šance na vyrovnanie z hokejok hráčov prvého popradského útoku. Po vyrovnaní volal najmä únik Mlynaroviča v presilovke, či pekná individuálna akcia Adama Lapšanského. Zahrmieť mohlo aj na druhej strane, keď Jenčíkovi nedovolil zvýšiť domáci brankár Sidor.

Aj vstup do druhej tretiny vyšiel lepšie Košiciam. V 25. minúte zvýšil presnou strelou švihom z medzikružia Sojčík – 0:2. Po tomto góle už mali jasne navrch oceliari. Popradčania síce bojovali, ale výraznú šancu si vypracovať nedokázali. Košice dostávali obranu kamzíkov pod tlak, z čoho pramenilo niekoľko hrubých chýb. Jednu z nich dokázal využil Pašek, keď dostal puk do pravého kruhu a zavesil ho do Sidorovej šibenice – 0:3. Domácich hnali za znížením diváci, ale šance si dokázali vypracovať až v samom závere tretiny počas presilovej hry. V nej puk do opustenej Hylákovej svätyne nedostal ani Mlynarovič s Lapšanským najmä vďaka obetavosti košických obrancov.

Tretie dejstvo sa nieslo v duchu profesorského dohrávania zápasu zo stany vicemajstra z Košíc. Náboj do zápasu vrátil až gól Takáča v 47. minúte, ktorý patril do kategórie šťastnejších. Domáci pridali ešte viac na bojovnosti, v dôsledku čoho pribúdalo nervozity a šarvátok. Za zmienku stála len šanca Belluša, jeho strela skončila v Hylákovej maske. Kozmeticky upraviť výsledok rozhodnutého zápasu mohol Matis a v samom závere Pašek, ich strely len tesne minuli popradskú bránku. Košice si vo svojom úvodnom zápase extraligy pripísali zaslúžené tri body do tabuľky.

hlasy trénerov:

Milan Jančuška, tréner Popradu: „Do zápasu sme mali zlý vstup po zbytočnom faule. Inkasovali sme rýchly gól, ktorý nami otriasol. Mali sme šance zrovnať stav v prvej tretine. S takým súperom, akými sú Košice treba využiť každú šancu. Z pohľadu vývoja hry bol dôležitý druhý košický gól. Zníženie prišlo neskoro. Košice sú favoritom celej ligy a zaslúžene vyhrali.“

Anton Tomko, tréner Košíc: „Využili sme hneď prvú presilovú hru. Potom nás zbrzdili zbytočné vylúčenia, vyviedlo nás to z tempa. V druhej tretine sme pridali dva góly, čo nás uspokojilo. Do tretej sme šli hlavne s tým, aby sme neinkasovali. Zápas sme mali jasne pod kontrolou aj napriek zníženiu Popradu. Do Popradu sme si prišli pre víťazstvo a sme radi, že sa nám to podarilo.“