Veronika Ondo-Cholewová Správy

20 najmenej rozvinutých okresov: Košice-okolie je na zozname

Zoznam najmenej rozvinutých okresov tvoria aj Košice-okolie. Nakoniec im to môže pomôcť.

Ilustračný obrázok k článku 20 najmenej rozvinutých okresov: Košice-okolie je na zozname
Zdroj: TASR

Vicepremiérka a ministerka pre investície, regionálny rozvoj a informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí) schválila znenie štatútov a rokovacích poriadkov pre riadiace výbory najmenej rozvinutých okresoch. Informoval o tom vo štvrtok tlačový odbor Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR. Jednotlivé okresy tak už môžu predkladať svoje plány rozvoja.

Po ich schválení budú môcť najmenej rozvinuté okresy čerpať pridelené peniaze podľa nového transparentného systému. Medzi nimi je aj okres Košice-okolie.

Regionálne príspevky

„V riadiacich výboroch budú mať okrem ministerstva regionálneho rozvoja svojich zástupcov aj kraje, okresné úrady, mestá a obce najmenej rozvinutých okresov a ďalší sociálno-ekonomickí partneri,“ vymenovala Remišová s tým, že okresy teraz budú môcť predkladať svoje plány rozvoja, ktoré zohľadňujú ich potreby a zároveň sú postavené na ukazovateľoch podložených dátami.

Ich napĺňanie sa bude pravidelne vyhodnocovať. Okrem vypracovania, pripomienkovania a posudzovania plánov rozvoja budú riadiace výbory plniť aj ďalšie úlohy. Napríklad podieľať sa na príprave výzvy na predkladanie žiadostí o poskytnutie regionálneho príspevku a na jej vyhodnocovaní, vyjadrovať sa k žiadostiam, monitorovať a hodnotiť plnenie výziev a plánu rozvoja.

Zo Slovenska

Sme „NAJ“

Ďalej budú tiež spolupracovať s ministerstvami, ústrednými orgánmi štátnej správy a sociálno-ekonomickými partnermi a koordinovať podporu najmenej rozvinutých okresov a zabezpečovať spoluprácu partnerov.

Zoznam najmenej rozvinutých okresov vedie Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny. Podľa platnej legislatívy ich je aktuálne 20, a to Kežmarok, Lučenec, Poltár, Revúca, Rimavská Sobota, Sabinov, Svidník, Vranov nad Topľou, Rožňava, Sobrance, Trebišov, Gelnica, Bardejov, Medzilaborce, Košice-okolie, Snina, Levoča, Michalovce, Stropkov a Stará Ľubovňa.

ilustračné foto

Správy z nášho okolia

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM