Aktualizované Šport

96. ročník Medzinárodného maratónu mieru vyhral Keňan Hillary Kibiwott Kipsambu, VIDEO

Okamžite po štarte sa na čele osamostatnila 10-členná skupina afrických favoritov.

Na štart sa postavilo rekordných 14,5-tisíc účastníkov v rôznych kategóriách. Keňan Hillary Kibiwott Kipsambu triumfoval na 96. ročníku Medzinárodného maratónu mieru. Do cieľa prišiel s výrazným náskokom pred druhým Shumetom Akalnewom Mengistom z Etiópie. Je to 11. kenské víťazstvo za sebou.

Afričania vedú

Okamžite po štarte sa na čele osamostatnila 10-členná skupina afrických favoritov. Tá sa však postupne trhala a na 27. kilometri už bola iba 5-členná.

Do úniku sa neskôr dostali Keňan Hillary Kibiwott Kipsambu a Shumet Akalnew Mengistu z Etiópie. Na 40. kilometri sa Keňan odpútal od svojho súpera a osamostatnil sa na čele. Vysoké tempo si udržal až do cieľa a pomerne suverénne triumfoval.

Druhý skončil Etiópčan Shumet Mengistu (2:10:50) a po tretie miesto si dobehol Tsegay Tuemay z Eritrey (2:11:02). Afričania odchádzajú s medailami z Košíc od roku 2005.

Najlepším Slovákom v cieli bol 28-ročný Tibor Sahajda, ktorý s časom 2:15:24,7 skončil siedmy v novom osobnom rekorde. Traťový rekord však stihla Etiópčanka Deresová, ktorá zabehla čas 2:26:00 a posunula najlepší čas v Košiciach o vyše minútu.