MI Správy

Benzínová turistika do Maďarska vrcholí. Ale pozor na policajtov!

Slovenskí motoristi chodia do Maďarska super lacno tankovať a neodradí ich ani čakanie v dlhých radoch. Vláda v Budapešti musela prijať zmenu pravidiel.

Ilustračný obrázok k článku Benzínová turistika do Maďarska vrcholí. Ale pozor na policajtov!
Zdroj: TASR/Marek Klekner

Slovenským šoférom sa pri tankovaní prevracajú oči. Cena za liter benzínu už atakuje hranicu 1,70 eura a pri nafte je to 1,55 eura za liter.

Takúto drahotu sme tu nemali už desať rokov. Preto pohľad do Maďarska pôsobí ako z inej planéty. Ceny benzínu tam vláda zmrazila, ale teraz musí obmedzovať obrovský nával benzínovej turistiky.

Ešte lacnejšie

Maďarská vláda ešte minulý rok rozhodla, že ceny benzínu a nafty zmrazí na úrovni 480 forintov za liter, čo je približne 1,26 eura. To vyvolalo nájazdy cezhraničných motoristov na maďarské pumpy, ktorí chcú lacno natankovať. Po vypuknutí vojny na Ukrajine je ich ešte viac.

„V stredu a štvrtok sa na mnohých maďarských pumpách vytvárali dlhé rady áut. Mnohým čerpacím staniciam sa palivá jednoducho minuli, alebo predávali len maximálny objem benzínu na jedno auto,“ píše maďarský portál Hungary Today.

Vláda Viktora Orbána musela na vzniknutú situáciu okamžite reagovať. Rozhodla sa však ponechať v platnosti umelo nízku cenu a dokonca oznámila, že môže byť ešte nižšia. „Vláda zníži spotrebnú daň na palivá o 20 forintov,“ informuje portál.

Maďarské orgány ubezpečujú verejnosť, že v krajine nie je žiadna palivová kríza, iba „extrémny nárast dopytu“ po benzíne a nafte. Denný dopyt sa až strojnásobil a je to vraj výsledok zneužívania maďarskej cenovej politiky benzínovými turistami a panickým tankovaním domácich.

Orbánova vláda sa dokonca vyhráža, že polícia bude postihovať každého, kto bude hovoriť alebo písať o nedostatku paliva. Tam sa však možnosti policajných postihov nekončia…

Ako sa nové maďarské pravidlá dotknú slovenských motoristov? Článok pokračuje na druhej strane…

Ako skrotiť zdražovanie?

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM