MI Správy

Benzínová turistika do Maďarska vrcholí. Ale pozor na policajtov!

Slovenskí motoristi chodia do Maďarska super lacno tankovať a neodradí ich ani čakanie v dlhých radoch. Vláda v Budapešti musela prijať zmenu pravidiel.

Ilustračný obrázok k článku Benzínová turistika do Maďarska vrcholí. Ale pozor na policajtov!
Zdroj: TASR/Marek Klekner

Kamióny majú stopku

Maďarsko si dobre uvedomuje, že umelo nízke ceny benzínu a nafty sú veľkým lákadlom pre zahraničných motoristov z priľahlých cezhraničných oblastí. Na maďarských pumpách kúsok za slovenskými hranicami sa už pravidelne vytvárajú dlhé rady áut so slovenskými značkami.

„Bývame v Bratislave, ale sme z časti Jarovce, takže do maďarskej Rajky to máme kúsok,“ hovorí pre Dnes24 pani Janka. Preto chodí do tejto blízkej maďarskej obce pravidelne na nákupy, ktoré sú vzhľadom na slabnúci forint voči euru stále lacnejšie pre slovenských kupujúcich. Špeciálnou kategóriou je však benzín.

„Môžem tu natankovať aj o 40 centov na liter lacnejšie ako na Slovensku. Na celú nádrž tak ušetrím zhruba 20 eur, to sa vážne oplatí,“ hovorí pani Janka.

Rovnako ako Slováci chodia do Maďarska aj Rakúšania, ktorí aktuálne tankujú liter benzínu za približne dve eurá. Maďarom sa síce benzínová turistika cudzincov nepáči, ale zakázať ju nemôžu. Bolo by to v rozpore s pravidlami jednotného európskeho trhu. Určité obmedzenia však prijali.

„Nákladné vozidlá nad 7,5 tony budú môcť tankovať len na špecifických čerpacích staniciach, kde sa nafta predáva za trhové ceny,“ uvádza Hungarian Today. Pravidlo platí od štvrtka 10. marca a vzťahuje sa na všetky vozidlá – maďarské aj zahraničné. V prípade zahraničných sa však kategória rozšírila na všetky autá s hmotnosťou od 3,5 tony.

Zmeny sa dotknú aj bežných motoristov v osobných autách. Tankovať za lacné ceny môžu naďalej, ale ak si chcú kúpiť aj extra palivo mimo svojej nádrže, musia si dávať pozor, čo použijú. „Polícia bude zasahovať proti tým, ktorí budú čerpať benzín alebo naftu do kanistrov, ktoré nie sú určené na tento účel,“ dodáva Hungary Today.

Článok vznikol v spolupráci s mobilným operátorom 4ka.

Ako skrotiť zdražovanie?

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM