Zuzana Vajayová Rôzne

Bratislavu a Košice budú počas MS strážiť denne stovky policajtov

Celkovo 700 až 1000 policajtov denne v uliciach Bratislavy a 720 príslušníkov v Košiciach počas hokejového šampionátu bude nasadených na zabezpečenie poriadku, bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky.

Obyvatelia a návštevníci oboch miest sa zároveň musia pripraviť na dopravné obmedzenia.

V okolí bratislavského zimného štadióna budú vytvorené dve zóny s dopravným obmedzením. Prvá je ohraničená ulicami Trnavská cesta, Vajnorská, Bajkalská a druhá ulicami Bajkalská, Záhradnícka, Trnavská cesta a Jégého ulica. Vstup do týchto zón bude motorovým vozidlám umožnený len na základe povolenia mestských častí Bratislava II a III alebo obyvateľom týchto zón.

V Košiciach dôjde k uzávierkam v okolí Steel Arény vždy dve hodiny pred začiatkom zápasov. Uzavretá bude celá Štúrova ulica od križovatky s Kuzmányho až po Toryskú, takisto aj Idanská a Toryská ulica k parkovaciemu domu Steel Arény. Uzavretá bude aj Moldavská ulica a Žiškova, na ktorú sa dostanú len občania, ktorí tam bývajú a zástupcovia IIHF a hokejové tímy prichádzajúce na zápasy. Zmenené dopravné značenie bude vodičov navigovať k záchytným parkoviskám pri obchodných centrách, odkiaľ bude zabezpečená kyvadlová doprava k dejisku šampionátu.

Policajti v oboch dejiskách šampionátu mysleli aj na turistov, ktorí neovládajú slovenský jazyk. V Bratislave sú preto do miest, kde sa bude sústreďovať najväčší počet návštevníkov, pridelení tí policajti, ktorí ovládajú aspoň jeden cudzí jazyk. V Košiciach napríklad dostanú pomôcky s bežnými frázami v cudzích jazykoch, aby mohli operatívne poradiť a pomôcť návštevníkom.

V hlavnom meste budú najväčšiu časť z denne hliadkujúcich policajtov tvoriť príslušníci poriadkovej polície (okolo 670). Z dopravnej polície to bude asi 130 ľudí, železničnej asi 60, 130 policajtov operatívnej služby, 16 pyrotechnikov a 20 policajtov bude z iných ďalších služieb. Bratislavské krajské riaditeľstvo však nebude dohliadať na bezpečnosť v hlavnom meste samotné, ale prizvalo si na pomoc aj policajtov z Trenčína, Nitry a Trnavy. Z každého krajského riaditeľstva si bratislavskí policajti vyžiadali po 110 príslušníkov poriadkovej polície a dovedna 40 dopravákov.

Podobným spôsobom sa zariadili aj košickí strážcovia zákona, ktorým prídu na pomoc príslušníci z Banskobystric­kého, Prešovského a Žilinského kraja. Posilnené budú aj služby operačného strediska na linke 158, kde budú najmä policajti ovládajúci cudzie jazyky. Úzka spolupráca bude aj so záchranármi, hasičmi a vojakmi. Bola tiež zriadená špeciálna jednotka pre mimoriadne situácie a pre prípad hromadného narúšania bezpečnosti.

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM