Bude podobným nehodám ako na priecestí pri Ťahanovciach koniec? Pomôcť má aj mobilná aplikácia!
Nehody na železničných priecestiach by sa postupne mohli stať minulosťou. Prvým krokom k zvýšeniu bezpečnosti by mala byť novinka v podobe mobilnej aplikácie.
Železničné priecestia sú aj v našom okrese nebezpečnou záležitosťou. Každoročne na nich pod kolesami vlaku skončí množstvo ľudských životov. Len nedávno sa podobné udalosti skončili tragicky neďaleko Ťahanoviec. 61-ročná Košičanka si mala podľa policajnej hovorkyne Jany Mésarovej čupnúť ku koľajniciam s rukami založenými za hlavou pred prichádzajúci vlak na tunajšom priecestí. Podobným situáciám má pomôcť predchádzať aj novinka v podobe aplikácie Zelená vlna RTVS.
„V mobilnej aplikácii s dopravným spravodajstvom pribudnú k aktuálnym dopravným informáciám aj železničné priecestia,“ informujú Železnice Slovenskej republiky.
Pomôcť tak má všetkým vodičom, ktorý si danú aplikáciu nainštalujú do svojich smartfónov. Ako informovali ŽSR, mobilná aplikácia hlasom i obrazovou ikonou upozorní používateľa mobilného telefónu na blížiace sa železničné priecestie v jeho okolí. Databáza bude obsahovať všetky železničné priecestia na cestách I., II. a III. triedy na sieti celého Slovenska.
Novinka v podobe ohlasovaných železničných priecestí má v aplikácii Zelená vlna pribudnúť už v júnovej aktualizácii tohto užitočného programu. Aplikáciu Zelená vlna RTVS si môžete nainštalovať do svojich telefónov s OS Android a Apple OS. Podľa údajov ŽSR sa v minulom roku stalo na slovenských železničných priecestiach 49 nehôd, pri ktorých zahynulo 11 ľudí a 20 bolo ťažko zranených. V tomto roku už evidujú 23 nehôd, pri ktorých zomrelo 6 ľudí a 8 bolo ťažko zranených.
Čítajte tiež:
- Na koľajniciach vyhasol život: Rušňovodič to už neubrzdil, Košičan (†32) zrážku neprežil!
- Hrôza na železničnej zastávke: Vlak zachytil muža (†48), na mieste zomrel!
Foto: ilustračné