Fialová na sebe, v kampani i medzi podporovateľmi: Výber modelu šiat Z. Čaputovej mal jasné posolstvo!

Fialová je farbou spájania rôznych svetov. Toto symbolické posolstvo vo výbere modelu šiat Zuzany Čaputovej vo finálny večer obletelo celý svet.

Eliška Šándorová
Zdroj: Dnes24.sk

O tom, že šaty robia človeka, niet pochýb. Obzvlášť pri ženách a političkách, ktoré sú aj častejšie terčom kritiky módnych štylistov. Naša historicky prvá prezidentka Zuzana Čaputová sa už v predvolebnej kampani riadila tým, že chce byť „spájajúcou prezidentkou“. Tento (nepochybne) úprimný zámer bol aj nenápadným rukopisom pri výbere modelov.

Dáma je viac na očiach

„Základnou informáciou o tom, prečo pani Čaputová mala na sebe model lokálnych dizajnérok je ten, že Slovak Fashion Council pre ňu pripravil koncept, ktorý je založený na princípe podpory slovenských dizajnérov prostredníctvom prezentácie na politikoch a političkách. Tým, že politici nosia modely lokálnych dizajnérov, jasne podporujú to najlepšie, čo je v našich „hlavách“ a zároveň tým aj prácu v regiónoch, malé aj väčšie manufaktúry, jednoducho ekonomický a sociálny rast krajiny,“ hovorí dizajnérka a riaditeľka Slovak Fashion Council Dana Kleinert. Autorské šperky k modelom vytvorila Nataša Štefunková.

Priznajme si, že mužov politikov, ktorí nosia väčšinou tmavé obleky, je v tomto smere obliekať jednoduchšie. U žien zaváži farba, model, strih či dĺžka.

„Je pritom veľmi dôležité, aby farby sedeli budúcej pani prezidentke, o kvalite materiálov nehovoriac – volili sme 100% doubleface vlnu,“ prezrádza Kleinert. Autorské šperky k modelom vytvorila Nataša Štefunková.

Červená ju nestopla, práve naopak

Budúcu prezidentku sme mohli registrovať tesne pred voľbami a aj v deň prvého kola prezidentských volieb v červených šatách, ktorá je farbou vzrušenia, lásky, ale i zloby.

Červená pôsobí aj vznešene, preto ju často používali mocní tohoto sveta k tomu, aby vzbudzovali úctu a obdiv. V minulosti ju využívali králi, dodnes predovšetkým cirkevní a akademickí hodnostári. Ďalším významom červenej je energická akcia, zmena, pretváranie a prenikanie vpred. Preto logicky symbolizuje vzburu, prevrat, či revolúciu.

Psychológia farieb možno zaúčinkovala aj na voličov, keďže v prípade Zuzany Čaputovej išlo doslova o volebný prevrat v histórii Slovenska.

„Čo sa týka konkrétnych šiat a doplnkov na volebné noci, samozrejme, s pani Čaputovou sme konzultovali aj strih, aj farby a rovnako aj kontext. Preto červená bola v prvom kole, kedy ešte nebolo všetko vyhraté, jasná voľba,“ prezradila ďalej dôvody výberu modelu Kleinert.

Fialová obletela svet

Vo finálový večer sa Zuzana Čaputová rozhodla pre fialovú, ktorá je zas farbou symbiózy, spájania rôznych svetov. A práve tento signál vyslalo Slovensko svojou voľbou do sveta, keďže informáciu o prvej prezidentke v krajinách V4 obleteli takmer všetky svetové spravodajské agentúry a médiá.

Zaujímalo nás, či Dana Kleinert sa stane dvornou módnou štylistkou budúcej prezidentky. „Moje ambície sú v zlepšovaní politík podpory kultúry a kreatívneho priemyslu a vzdelávaní. A to v mestských politikách, ako aj tých celoslovenských. Dizajn je už len úplne minimálnou zložkou mojej práce. Zároveň som presvedčená, že odievanie prezidentky nemá byť „o mne“. Cieľom je, aby organizácia Slovak Fashion Council zastrešila odievanie prezidentky tak, že budeme vidieť stále viac z tvorby našich dizajnérov. Už sme ju videli aj v modeli Petry Tóth, či stylingu od Sandry Žigovej a ja verím, že to je len začiatok. U pani Kiskovej spolupráca medzi dizajnérmi a výtvarníkmi fungovala výborne, takže na to sa teším,“ dopĺňa Kleinert.

Kombinácia červenej a fialovej boli oficiálne farby loga kampane Čaputovej. Verme, že akčnosť a symbióza budú sprevádzať novú hlavu štátu aj na politickom poli.

Mimochodom, najmä fialová je akousi farebnou šťastenou tohtoročných prezidentských volieb. Tak ako výber Zuzany Čaputovej padol na túto voľbu, v centrále počas volebnej noci nechýbala iná voľba fialovej – herečka Zuzana Fialová, ktorá jej viackrát verejne vyjadrila podporu.

Zdroj: ephoto.sk