Utorok 23. júl 2019 Oľga  23 °C
Alexandra Kolínská Práca

Koľko zarába kuchárka, lekárka, či technik? Košičania nám prezradili svoje platy!

Kuchárka a pracovník výroby majú problém vyžiť, technik zarába nadpriemer, predavačka oblečenia je nespokojná... Zisťovali sme, koľko sa v Košiciach a okolí skutočne zarába. Prekvapia vás tieto cifry?

Ilustračný obrázok k článku Koľko zarába kuchárka, lekárka, či technik? Košičania nám prezradili svoje platy!
Zdroj: Webnoviny.sk

Informácie o priemernom zárobku v našom okrese sme vám priniesli v článku: Zaujímavá suma z Košíc: Hádajte, aký je v okrese priemerný zárobok!

Ponúkajú nízke platy

Hoci podľa prieskumu portálu Platy.sk sme na tom lepšie než celoslovenský priemer, mnohí košičania nesúhlasia. „Priemerný plat, pokiaľ nerátam US Steel, T-Systems a podobne, je zhruba o polovicu nižší. Takže si nemyslím, že ten prieskum je objektívny pre Košice, mne na pohovoroch ponúkajú úplne smiešne platy na dnešnú dobu,“ povedal Marek (23), ktorý si stále hľadá prácu.

Podobný názor má aj Peter (33): „Tento vysoký priemer robia hlavne US Steel a IT spoločnosti, inak je tu plat skôr podpriemer a ešte väčší problém v Košiciach je, nájsť si vôbec prácu," opísal svoju situáciu administrátor.

V Košiciach je veľa chudobných

Slobodná mamička, ktorá popri materskej dovolenke obchoduje s oblečením si myslí, že Košice sú v chudobe: „Nemyslím si, že je to skutočný priemer. Východ trpí chudobou a len bohatí ľudia sa tu majú dobre. Tohto priemeru je tu pomenej, viac je tu tých chudobných.“

Lekárka so synom majú problém vyžiť z 550 eur

„Môj názor na priemernú mzdu Košičanov, tých 868 eur je taký, že nie som jediná, kto s tým nesúhlasí. Väčšina Košičanov má problém vyžiť z 500 eur mesačne, takže si myslím, že táto suma nie je pravdivá. Dvojčlenná rodina, ktorá má psa, tak ako my, syn na brigáde nezarobí viac ako 150 eur a má aj nejaké záľuby, znamená, že takáto rodina nemá príjem do domácnosti 868 eur, ale výdavky na chod domácnosti sú 868 eur a naše skutočné príjmy sú 550 eur," spresnila lekárka z povolania.

Technik má nadpriemerný plat

Technický pracovník Peter (27) zarobí o pár stoviek viac, ako je priemer, nemôže sa sťažovať: „Ja mám vyšší plat, ako je priemerný, ale na druhej strane poznám ľudí, čo zarábajú tretinu z toho. V US Steel, T-systems a iné IT sektory, oni tu ten priemer veľmi dvíhajú. Keby tu neboli tieto firmy, tak by tu bola priemerná mzda oveľa nižšia.“

Kuchárka zarába 400, zamestnanec výroby niečo cez 300

Milan (52) s výškou priemerného platu nesúhlasí. S manželkou majú mesačne na domácnosť a výdavky len niečo cez 700 eur: „Ja pracujem dlho vo výrobe a 868 eur nie je môj mesačný plat, ale takmer dva aj pol mesačný. Moja žena pracuje v reštaurácii a zarába slabých 400 eur. Taký vysoký plat mohli napočítať maximálne z podnikateľských činností, US Steelu a IT spoločností. Podľa mňa u väčšiny Košičanov plat neprevyšuje 450 eur. Keby dnes aspoň nebolo všetko také drahé.“

Výšku ťaha US Steel a IT sektor

„No privysoké to nie je ani najmenej, mohlo by byt kludne vyššie. A ťahá to najmä US Steel so sieťou subdodávateľov a IT sektor. Čo sa týka presnosti výskumu ťažko sa mi k tomu vyjadruje nepoznám detaily," spresnil svoj názor zamestnanec v oblasti administratívy Miroslav (37).

foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk