Zdroj: TASR/Roman Hanc

Konečne moderné vybavenie! Vojenská nemocnica vynovuje svoje priestory, FOTO, VIDEO

Nemocnica svätého Michala v Košiciach prechádza po rokoch rekonštrukciou. Vynovené oddelenie pomôže dlhodobo chorým pacientom.

Správy
Správy

Konečne moderné vybavenie! Vojenská nemocnica vynovuje svoje priestory, FOTO, VIDEO

Nemocnica svätého Michala v Košiciach prechádza po rokoch rekonštrukciou. Vynovené oddelenie pomôže dlhodobo chorým pacientom.

Zdroj: TASR/Roman Hanc

Košické pracovisko Univerzitnej nemocnice – Nemocnice svätého Michala vo štvrtok slávnostne otvorilo zrekonštruované oddelenie dlhodobo chorých (ODCH). Generálny riaditeľ nemocnice Branislav Delej vyčíslil práce na 5,2 milióna eur. ďalšieho pol milióna eur stálo vybavenie.

Roky bez investícií

Nemocnica patrí od 1. mája 2019 pod Ministerstvo vnútra (MV) SR, podľa neho posledné desiatky rokov materiálne a stavebne chátrala. „Rekonštrukcia sa začala v septembri 2019, rekonštruoval sa prakticky celý pavilón, ktorý sa doposiaľ nepoužíval – bol totálne v zanedbanom stave,“ povedal Delej. Keďže je budova kategorizovaná ako kultúrna pamiatka, práce boli podmienené pripomienkami pamiatkarov.

Rozsiahlou obnovou sa dosiahlo vytvorenie jedno-, dvoj- a trojposteľových izieb, ktoré sú plne klimatizované, majú samostatné WC a kúpeľňu. Zároveň sa zvýšila kapacita oddelenia. Ako povedal riaditeľ košického pracoviska nemocnice Cyril Šalapa, z pôvodných 35 lôžok sa kapacita zvýšila minimálne na 52.

„Máme ďalších päť až šesť lôžok pre pacientov, ktorí sú v bdelej kóme,“ dodal. Na oddelení pribudol aj zdravotnícky personál. Lôžok pre dlhodobo chorých pacientov je v Košiciach a jeho širšom okolí nedostatok. Rezort preto predpokladá, že vyťaženosť zrekonštruovaného ODCH bude maximálna. V prípade potreby je toto pracovisko pripravené poskytovať aj nadštandardné služby.

Prečítajte si aj tieto zaujímavosti

Aj pre verejnosť

Činnosť oddelenia je zameraná na doliečenie poúrazových stavov pacientov po náhlych mozgových príhodách a pre pacientov s diagnózami vyžadujúcimi dlhodobú zdravotnú starostlivosť. Jeho súčasťou je aj rehabilitačné pracovisko.

Podľa ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO) napriek tomu, že ide o rezortnú nemocnicu, ktorá poskytuje zdravotnú starostlivosť prioritne aktívnym zamestnancom MV SR a Ministerstva obrany SR, ako aj výsluhovým dôchodcom týchto rezortov, bude oddelenie prístupné aj pre verejnosť.

Skritizoval tiež vzniknutý investičný dlh. „V 21. storočí otvárame ODCH a sme radi, že máme polohovateľné postele a takú infraštruktúru, akú by mala byť v dnešnom svete snáď každá nemocnica,“ uviedol. Košické pracovisko Univerzitnej nemocnice – Nemocnice svätého Michala vzniklo fúziou Leteckej vojenskej nemocnice a Univerzitnej nemocnice – Nemocnice svätého Michala.

Témy, ktoré hýbu Slovenskom

Vynovené oddelenie v Nemocnici svätého Michala
8
Galéria
Zdroj: TASR/Roman Hanc
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín