Lenka Fedorová Rôzne Správy

Košičania starnú: Bude na to reagovať mesto?

Zatiaľ čo v roku 2005 bolo u nás v tomto veku 25 000 ľudí, v roku 2025 mal byť počet obyvateľov nad 65 rokov až 45 000.

Ilustračný obrázok k článku Košičania starnú: Bude na to reagovať mesto?
Zdroj: Simona Lazorová

Mesto Košice vypracovalo Komunitný plán sociálnych služieb, ktorý obsahuje zámery na roky 2016–2020 s výhľadom do roku 2025. Niektoré štatistiky sú alarmujúce, mesto o plánoch informovalo na svojom webe.

Obyvateľstvo starne

Ako uvádza mestský web, analytická časť Komunitného plánu preukázala, že mesto starne a z toho dôvodu sa zvyšuje aj podiel jeho obyvateľov vo veku 65+ na celkovom počte obyvateľov mesta. Skupina Košičanov, ktorí sú, resp. môžu byť v blízkej dobe odkázaní na poskytovanie niektorej zo sociálnych služieb tak narastá.

Ako uvádza INFOSTAT, zatiaľ čo v roku 2005 bolo u nás v tomto veku 25 000 ľudí, prognóza hovorí o značnom náraste, pričom by v roku 2025 mal byť počet obyvateľov nad 65 rokov až 45 000.

Vzhľadom na tento fakt, chce mesto rozširovať sociálne služby zamerané na pomoc seniorom a osobám s ťažkým zdravotným postihnutím, resp. osobám so zlým zdravotným stavom.

Priority mesta

Mesto si vytýčilo priority, ktorými sú rozvoj terénnych sociálnych služieb, rozvoj iných podporných sociálnych služieb, ktoré pomáhajú zotrvať odkázanému občanovi v domácom prostredí (napr. stravovanie dôchodcov v jedálni, budovanie denných stacionárov, požičiavanie zdravotných pomôcok, odľahčovacia služba a pod.) a rozširovanie kapacity pobytových sociálnych služieb v zariadeniach rodinného typu s nízkou kapacitou.

Podľa magistrátu má byť charakteristickým znakom pre nové služby zohľadňovanie požiadaviek na budovanie moderných komunitných sociálnych služieb, dostupných odkázaným občanom priamo v domácnostiach resp. v blízkosti ich domovov.

Verejná diskusia

Komunitný plán podľa magistrátu počíta aj s pripravovanou novelou zákona o sociálnych službách, ktorej účelom má byť vznik nových služieb na podporu a zosúladenie rodinného a pracovného prostredia.

Podľa primátora Richarda Rašiho chce mesto spolupracovať so všetkými poskytovateľmi sociálnych služieb, no najmä s obyvateľmi, ktorí sú na ich poskytovanie odkázaní. Komunitný plán preto zverejnilo za účelom verejnej diskusie na svojom webe.

Titulné foto: Ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM