Ilustračný obrázok k článku Košice riešia poriadny problém: V novom rozpočte chýba vyše 42 miliónov, bude sa šetriť!
Zdroj: Unsplash.com , Unsplash.com

Košice riešia poriadny problém: V novom rozpočte chýba vyše 42 miliónov, bude sa šetriť!

Budú sa rušiť dotácie na šport a kultúru? Zníži sa počet mestských policajtov? Bude sa menej kosiť? Všetko je možné!

Samospráva
Samospráva

Košice riešia poriadny problém: V novom rozpočte chýba vyše 42 miliónov, bude sa šetriť!

Budú sa rušiť dotácie na šport a kultúru? Zníži sa počet mestských policajtov? Bude sa menej kosiť? Všetko je možné!

Ilustračný obrázok k článku Košice riešia poriadny problém: V novom rozpočte chýba vyše 42 miliónov, bude sa šetriť!
Zdroj: Unsplash.com , Unsplash.com

Mestu Košice chýba na budúci rok v rozpočte viac ako 42 miliónov eur. O zložitej finančnej situácii budú v piatok diskutovať poslanci na mimoriadnom zasadnutí mestského zastupiteľstva.

„Až dve tretiny z vyčísleného schodku 42,2 milióna eur pritom tvoria chýbajúce zdroje v bežných výdavkoch. Tie sa používajú napríklad na financovanie mestskej hromadnej dopravy (MHD), údržby ciest, sociálnych služieb, základných a materských škôl,“ uviedol magistrát.

Mesto pripravilo balíčky úsporných opatrení, témou rokovania bude aj zvyšovanie miestnych daní a poplatkov.

Ako magistrát vysvetľuje nedostatok financií?

Podľa aktuálnej prognózy ministerstva financií majú Košice v budúcom roku dostať ešte menej peňazí, ako mali pôvodne schválené v rozpočte na rok 2023. Mesto poukazuje na výpadky príjmov z podielových daní, vrátane tzv. prorodinného balíčka, aj nové kompetencie miest, ktoré spôsobili nárast výdavkov.

„Kvôli legislatívnej smršti a necitlivým zásahom štátnych orgánov v uplynulých rokoch prišlo mesto Košice o finančné zdroje v celkovej výške 115 miliónov eur,“ uviedol hovorca magistrátu Dušan Tokarčík.

Ako príklad mesto pripomína, že ako zriaďovateľ škôl a školských zariadení bude musieť v roku 2024 nariadením štátu v zmysle vyššej kolektívnej zmluvy vynaložiť na mzdy zamestnancov v školstve o zhruba 11 miliónov eur viac ako v roku 2022.

Ekonomické oddelenie magistrátu zaslalo poslancom východiská pripravovaného Programového rozpočtu na rok 2024. Poslanci zároveň dostali podklady na rokovania mestskej rady a mestského zastupiteľstva, ktoré sa uskutočnia v nadchádzajú­cich dňoch.

Bude sa musieť šetriť

Mesto tiež pripravilo a s poslancami komunikuje balíčky úsporných opatrení, viaceré sa už realizovali. „Zrušili sa odmeny zamestnancov magistrátu a mestskej polície, Vianočný koncert, detský Silvester či novoročný ohňostroj. Mesto rovnako zastavilo výberové konania na vyše 50 neobsadených pozícií na magistráte. V budúcom roku sa predbežne okrem iného nepočíta s pripravenými projektami výstavby Domova sociálnych služieb na Gerlachovskej ulici či nových športovísk,“ uviedol hovorca.

V ďalšom navrhovanom súbore opatrení sa nachádza napríklad návrh na pozastavenie prepravy cestujúcich električkami na rýchlodráhe do oceliarní U. S. Steel, zrušenie dotácií na šport a kultúru, zníženie frekvencie kosenia, zníženie počtu mestských policajtov a staníc mestskej polície či pozastavenie procesu plánovanej výstavby prvých nájomných bytov.

Rokovať budú aj daniach

Na programe je aj novelizácia všeobecne záväzných nariadení, ktoré sa týkajú najmä miestnych daní a poplatkov. Podľa prepočtov ekonómov by navrhované úpravy mohli do mestskej kasy priniesť 25,7 milióna eur. Rokovanie ukáže, či tieto návrhy budú postačujúce a aké korekcie bude ešte potrebné vykonať.

Podľa riaditeľa košického magistrátu Marcela Čopa záleží len na poslancoch, aby sa rozhodli, aké služby obyvateľom a v akej kvalite má mesto poskytovať, čo ešte v rozpočte je možné škrtnúť a čo nie. „Okrem úspor vo výdavkoch, ktoré sme už začali realizovať, musíme podobne ako iné slovenské mestá pristúpiť aj k niektorým nepopulárnym opatreniam. Ak by sme tak neurobili, bez dodatočných finančných zdrojov by došlo k výraznému zhoršeniu kvality a niekde až k úplnému zastaveniu poskytovaných služieb,“ skonštatoval.

Foto: ilustračné

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM