Zuzana Vajayová Rôzne

Košická noc múzeí a galérií pritiahla cez 12.000 návštevníkov

Noc múzeí a galérií, ktorá sa odohrala 19.mája v rôznych mestách Slovenska, prilákala v Košiciach 12.623 návštevníkov. Sedem múzeí a galérií si pripravilo program, ktorý oslovil rôzne skupiny ľudí.

Milena Gašajová, riaditeľka Múzea Vojtecha Löfflera hovorí: „Podujatie hodnotíme ako veľmi vydarené. So záujmom sa stretli všetky akcie, ktoré sme pripravili. Kým najmladší návštevníci si kreslili a modelovali v tvorivých dielňach v átriu múzea, ich rodičia navštívili stálu expozíciu, výstavu Mikuláša Rogovského, či výstavu absolventov VŠVU Jarmily Mitríkovej a Dávida Demjanoviča. Prehliadka výstav bola sprevádzaná hraním študentov konzervatória Ivety Lederovej a Erika Kokyho na klavíri. Úspech, ako aj po minulé roky, mal pán Ladislav Tverďák, ktorý kreslil rýchlo portréty návštevníkov. Záujem bol obrovský. Mimo priestorov múzea – na Dominikánskom námestí – sme otvorili výstavu Vnímajte nás…, ktorá bola organizovaná v spolupráci s fotoklubom Vision Projekt. Svoju tvorbu tu predstavili mladí umelci.“

Rozmanitý program zaujal návštevníkov Východoslovenského múzea. V uvoľnenej atmosfére sa galéria tešila z viac ako dvojtisícového nárastu v porovnaní s predošlým rokom. „V 140.deň roku 2012 a v 140.roku založenia múzea sme zaznamenali rekordný počet návštevníkov. Tradične najviac ľudí čakalo v dlhom rade pred Miklušovou väznicou. Veľký úspech zožala narodeninová torta s 500 muffinkami pre návštevníkov,“ hovorí riaditeľ Východoslovenského múzea v Košiciach, Robert Pollák.

Slovenské technické múzeum v Košiciach napriek nepriazni osudu pri nepodarenom odlievaní bronzového zvona a kapacitným obmedzeniam nestíhajúcim nápor návštevníkov v sieni elektrických výbojov a planetáriu hodnotí noc taktiež superlatívmi: „Košická Noc múzeí v STM bola mimoriadne vyhľadávaná návštevníkmi, prekonala minuloročný rekord – miestami bolo až nemožné zvládnuť davy tlačiacich sa návštevníkov. Napriek tomu sme radi, že sme ich upútali a pritiahli do našich expozícií,“ hovorí riaditeľ, Eugen Labanič. Ešte aj o desiatej hodine večernej bolo napríklad múzeum letectva plné detí. Prezentáciu vzácnej kolekcie spaľovacích a prúdových motorov, originály stíhacích lietadiel a vrtuľníkov, repliky historických lietadiel a automobilov, či galériu prezidentských lietadiel vyhľadali a „objavili“ stovky návštevníkov. Rovnaké množstvá pritiahla výstava historických hodín v kaštieli Budimír.

Výstava Východoslovenskej galérie sa zamerala na papier, kde populárny blok tvorivých dielní a workshopov učil vyrábať ručný papier, kartónové stoličky, papierovú hračku a ekohračky.

Košická noc múzeí a galérií po prvý krát sprístupnila ja pamätnú izbu spisovateľa svetového formátu, Sándora Máraiho. Čítania z jeho diel v slovenskom aj maďarskom jazyku, či nahliadnutie do jeho života cez interaktívnu expozíciu zaujali mnohých, ktorí o tomto mene počuli prvý krát. „Mnohí zvedavci, ktorí o spisovateľovi počuli po prvý krát, odchádzali po vypočutí jeho diel so zámienkou zakúpiť si jeho literárne dielo,“ hovorí Iveta Niňajová, výkonná riaditeľka KOŠICE – Turizmus.

Košická noc múzeí a galérií potvrdila, že do Košíc sa oplatí cestovať aj za kultúrou v tomto zmysle slova. Bohatá ponuka dopĺňa pestrú paletu celoročných podujatí, malebné centrum mesta, atraktivity najmä pre mladé páry a rodiny s deťmi. Košice sú naviac ideálnym východzím bodom pre výlety do okolia – Slovenský raj, drevené kostolíky východného Slovenska, mestá a hrady chránené UNESCO, či svetovo unikátna vinárska oblasť Tokaj doplňujú dianie pre turistov v meste.

Zdroj: visitkosice.sk

Noc muzei
3
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM