Aktualizované Eva Mikulová Správy

Košické školy, kde chorobnosť a absencie prevýšili hranicu 30 percent, môžu byť zatvorené

Obmedzené budú zatiaľ všetky podujatia s hromadným charakterom – súťaže, výlety, exkurzie a ďalšie podobné aktivity.

Ilustračný obrázok k článku Košické školy, kde chorobnosť a absencie prevýšili hranicu 30 percent, môžu byť zatvorené
Foto: Eva Mikulová

Podľa oficiálnych informácií na stránke mesta Košice sa v pondelok stretli primátor Jaroslav Polaček a námestníčka Lucia Gurbáľová s regionálnou hygieničkou RÚVZ Zuzanou Dietzovou, aby v súvislosti s výskytom koronavírusu COVID-19 vyhodnotili už prijaté opatrenia a informovali sa o ďalšom postupe.

Odporúčajú domácu karanténu

Základné a materské školy v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Košice zostávajú otvorené.

Situácia sa však môže meniť podľa aktuálneho vývoja výskytu ochorenia. Obmedzené budú zatiaľ všetky podujatia s hromadným charakterom – súťaže, výlety, exkurzie a ďalšie podobné aktivity.

V prípade absencie viac ako 30 percent žiakov môže riaditeľ školy po odsúhlasení košickým RÚVZ vyhlásiť chrípkové prázdniny.

Zároveň aj naďalej platí, že ak pedagogickí i nepedagogickí zamestnanci, školáci a ich rodičia navštívili v posledných týždňoch niektorú rizikovú krajinu, prípadne boli v kontakte s rizikovou osobou, mali by podľa odporúčaní ministerstva školstva zostať v domácej karanténe po dobu minimálne 14 dní.

V tomto prípade je potrebné telefonicky kontaktovať ošetrujúceho lekára, ktorý nariadi ďalší postup a informovať zamestnávateľa, resp. riaditeľa školy. V prípade odporúčanej karantény majú zamestnanci nárok na čerpanie PN.

Nepanikárme

V aktuálnej situácii podľa RÚVZ nie je dôvod na prehnanú paniku. Ak však má rodič odôvodnenú obavu o zdravie svojho dieťaťa a z preventívnych dôvodov si želá, aby zostalo v domácej karanténe a vynechalo školskú dochádzku, je potrebné, aby svoje rozhodnutie najprv konzultoval s riaditeľom školy. Ten určí ďalší postup, prípadne navrhne alternatívny spôsob vyučovacieho procesu.

V súvislosti s prevenciou pred šírením koronavírusu vyzýva Zuzana Dietzová každého Košičana na ohľaduplnosť a disciplinovanosť.

Dôležité je dodržiavať všeobecné preventívne opatrenia typické pre každé vírusové ochorenie: dôsledná hygiena rúk, dezinfekcia povrchov v byte, dome alebo na pracovisku, správna technika ochrany pri kýchaní a kašli, podpora imunity formou užívania vitamínov C a D, otužovanie, kvalitný spánok a racionálna strava.

Podľa aktuálneho usmernenia hlavného hygienika SR, každý, kto je potenciálne rizikovou osobou alebo má symptómy vírusu COVID-19, musí sa liečiť v domácej karanténe a zdravotný stav má telefonicky konzultovať so svojím ošetrujúcim lekárom.

V prípade, že telesná teplota takéhoto človeka dosiahne 38ᵒC a viac, má kontaktovať Operačné stredisko záchrannej a zdravotnej služby na telefónom čísle 155.

Zdroj: kosice.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM