Alexandra Kolínská Iné športy

Na pohľad normálni ľudia, ekonóm, itčkár a dvaja učitelia francúzštiny. To bola posádka Košičanov, ktorí urazili 1.576 kilometrov, aby si zabehli ultramaratón, za výsledky sa hanbiť veru nemusia.

Ilustračný obrázok k článku Košickí bežci sa vyznamenali aj vo Francúzsku: Medzi nimi IT-čkár, ekonóm aj dvaja učitelia, FOTO!

Štvorica bežcov cestovala až z Košíc do najkrajšieho francúzskeho horského strediska Chamonix, aby si už po druhý krát zabehli 101 kilometrovú trať označovanú ako CCC (Courmayer-Champex-Chamonix) s prevýšením 6100 metrov v rámci UTMB (Ultra Trail du Mont Blanc) – najťažšieho ultratrialového bežeckého podujatia v Európe. To prilákalo už po 13. krát viac ako 7500 priaznivcov trialového behania pod monumentálnu horu Mont-Blanc (4810 m n.m.), ktorú obiehali z Talianska do Švajčiarska a nakoniec do Francúzska.

„Na tieto preteky nie je také jednoduché sa dostať. Bežec musí nazbierať kvalifikačné body z iných pretekov (napríklad na Slovensku Nízkotatranská stíhačka, Štefánik Trail, Malofatranská stovka a iné), aby bol vôbec zaradení do žrebovania, no ani to mu nezaručuje, že z osudia tisícov bežcov, ktorí sa na CCC chcú dostať, vyžrebujú práve jeho. Nám sa to podarilo už druhý rok za sebou a tak sme ani na chvíľu nezaváhali využiť túto šancu.“ hovorí Martin Kovaľ, najúspešnejší spomedzi košických bežcov.

Dosiahli krásne výsledky

Čísla hovoria za všetko, zatiaľ čo v minulom roku bežalo na UTMB 8 Slovákov (7 na CCC a 1 na UTMB), tento rok ich bolo 13 (6 na CCC a 7 na UTMB). Niektorí si vybrali trať na 101 kilometrov s kumulovaným prevýšením 6100 metrov (asi ako 6 krát vyjsť na Kráľovu hoľu) označovanú CCC, ďalší sa zasa podujali na 100 míľový beh, teda 166 kilometrov s kumulovaným prevýšením 10 000 metrov označovanú ako UTMB.

Najrýchlejším na 100 míľovej trati bol Michal Stehlík z Nového mesta, ktorý dosiahol 173. miesto s časom 32 hodín a 19 minút. V prvej stovke pretekárov na trati CCC skončili aj dvaja Slováci, z toho jeden Košičan, Martin Kovaľ, ktorý prišiel do cieľa na 74. mieste s časom 16 hodín a 5 minút. Lepší od neho bol len Tomáš Kaktus Kačmarčík z Kežmarku, ktorý obsadil 55. priečku.

Súťažili aj bratia

„Vzhľadom k teplejšiemu počasiu a menším problémom s jedením a trávením sa mi trať CCC bežala celkom dobre. Avšak k mojím očakávaniam podstatne pomalšie. Zhruba 70km som ale ubehol viac-menej len na pomarančovej šťave. Trať je na naše pomery extra zrazovitá, vertikálne je rozvrstvená len do piatich stúpaní. Najhoršie sa mi išlo posledné stúpanie, presne ako aj minulý rok.“ povedal na margo súťaže Martin Kovaľ (VitalCity team).

Druhý z bratov Kovaľovcov (VitalCity team), Tomáš Kovaľ, si zlepšil čas z minulého ročníka a dobehol do cieľa CCC ako tretí Slovák s časom 20 hod a 47 min.

Mikuláš Lukáč, učiteľ francúzštiny na OA Watsonova v Košiciach, dobehol do cieľa spoločne s jedinou Slovenkou, ktorá preteky dokončila, Silviou Petrjanšovou. Navzájom sa podporovali počas dlhých a úmorných 22 hod a 44 min. Svoju premiéru na CCC si vychutnal ďalší Košičan, Daniel Vojtek, ktorý svoju manželku v cieli vyobjímal po 22 hod a 38 minútach.

Aj v okolí Košíc sa dá trénovať

Počet ultrabežcov, ktorí dávajú prednosť horám pred asfaltovou rovinkou narastá. Bude to aj tým, že z popredných svetových pretekov si nosia títo kvalitní bežci know how domov, a usporadúvajú preteky pre pokročilých i začiatočník. Najbližšie sa v okolí Košíc bude konať Horský Beh Smolník, kde si 12.9.2015 na svoje prídu začiatočníci (Po stopách smolníckych baníkov, 10 km, 470 m prevýšenie) ale aj pokročilí (Beh hrebeňom Volovských vrchov, 33 km, 1500 m prevýšenie).