Eva Mikulová Rôzne

Košickí hokejisti, ale aj ďalší darovali 10 litrov krvi

Nemocnica Košice-Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica, člen skupiny AGEL, spolu s hokejovým klubom HC Košice zorganizovali už IV. ročník Oceliarskej kvapky krvi.

Ilustračný obrázok k článku Košickí hokejisti, ale aj ďalší darovali 10 litrov krvi
Zdroj: Nemocnica Košice - Šaca

Krv prišli darovať nielen hokejisti a manažment klubu, ale aj široká verejnosť. Spoločne darovali 10 litrov tejto najvzácnejšej tekutiny. Oceliarsku kvapku prišlo darovať pätnásť hráčov a dvaja zástupcovia manažmentu. Mnohí z nich sa darovania krvi zúčastňujú pravidelne. Celkovo sa verejného darovania krvi zúčastnilo 25 dobrovoľných darcov.

V lete je krvi menej

„Sú mladí, zdraví a silní a to sú vynikajúce predpoklady na kvalitný odberový materiál,“ zhodnotil zdravotný stav hokejistov primár Kliniky popálenín a rekonštrukčnej chirurgie v Šaci, Eugen Frišman, ktorý je zároveň traumatológom a klubovým lekárom HC Košice a doplnil, že „práve letné mesiace sú kritickým obdobím, kedy je krv veľmi potrebná. Oceliarska kvapka krvi má preto perfektné načasovanie. Okrem toho jasný odkaz mladých športovcov, ktorí sú často vzorom pre široké masy. Sme tu, aby sme pomáhali.“

Výkonný manažér HC Košice Vojtech Petty každoročne vyzýva všetkých hráčov k darovaniu: „Je skvelé, že aj naši chlapci dokážu takouto formou preukázať svoju spolupatričnosť s tými, ktorí pomoc najviac potrebujú.“

Oceliarska kvapka krvi nie je jediným júnovým mobilným odberom Hematologicko-transfuziologického oddelenia Nemocnice Košice-Šaca. Koncom mesiaca zdravotníci opäť vycestujú za dobrovoľnými darcami. Nájdete ich 29. júna v polyfunkčnom objekte MČ Košice – Pereš.

Darcom krvi sa môže stať každý vo veku od 18 do 60 rokov, kto váži aspoň 50 kíl. Dôležité je, aby darca nebol v posledných 6 mesiacoch tetovaný a v posledných 2 týždňoch vážne chorý.

Zdroj: kosice.dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie