Nedeľa 21. júl 2019 Daniel  22 °C
Alexandra Kolínská Práca

Košický študent na summite v Katare: Čaká ho celosvetové podujatie organizované OSN

Študent Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach sa ako jediný Slovák zúčastnil svetového mládežníckeho summitu v Katarskej Dohe. Podujatie bolo súčasťou prípravy na budúcoročný World Humanitarian Summit v Istanbule.

Ilustračný obrázok k článku Košický študent na summite v Katare: Čaká ho celosvetové podujatie organizované OSN
Zdroj: Dnes24.sk

Študent Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach Marián Sedlák sa ako jediný zástupca Slovenskej republiky zúčastnil v dňoch 1.-2. septembra 2015 mládežníckeho pracovného summitu World Humanitarian Summit Global Youth Consultation v Katarskom meste Doha.

„Na summite sa stretlo vyše tristo zástupcov mládežníckych organizácií z 80 krajín sveta kvôli diskusii k procesu prípravy Celosvetového humanitárneho summitu. World Humanitarian Summit sa bude konať v Istanbule v dňoch 23. a 24. mája 2016 z iniciatívy generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna, kde budú zástupcovia vlád, humanitárnych organizácií, ľudí postihnutí humanitárnymi krízami a rôzni partneri, vrátane súkromného sektoru, hľadať riešenia najnaliehavejších problémov v humanitárnej oblasti,“ konštatuje Marián Sedlák (na fotografii s niektorými ďalšími účastníkmi samitu úplne vpravo).

Ambíciou svetového humanitárneho samitu v Istanbule bude tiež zvýšiť povedomie a motiváciu mládeže v humanitárnej oblasti pri rôznych situáciách ako sú živelné pohromy, dôsledky klimatických zmien, vojenské konflikty, epidémie či migrácia obyvateľstva v dôsledku porušovania ľudských práv. Ďalším cieľom pripravovaného summitu bude podľa Mariána Sedláka nastaviť plánovanie a koordináciu globálnych humanitárnych akcií tak, aby sa zvýšila ich efektívnosť, s čím súvisí akcieschopnosť a spolupráca rôznych účastníkov pôsobiacich v daných situáciách.

„Cieľom hromadných konzultácií s rôznymi partnermi – podľa ich geografického, funkčného, sociálneho a profesijného začlenenia – budú návrhy a pripomienky k priebehu celého procesu. Na samite v Istanbule sa potom navrhnú dôležité zmeny vedúce k zefektívneniu celosvetovej humanitárnej činnosti, ktorá je v posledných rokoch tvrdo skúšaná nielen rôznymi prírodnými katastrofami, ale aj prebiehajúcimi vojenskými konfliktami a ich následkami,“ dodáva M. Sedlák, ktorý sa mládežníckeho samitu v Katare zúčastnil ako delegát Medzinárodnej federácie asociácií študentov medicíny (IFMSA).

Zdroj: Dnes24.sk