Ilustračný obrázok k článku Kraj vlani opravil najviac ciest v histórii. Ktoré úseky prídu na rad tento rok?
Zdroj: Košický samosprávny kraj

Kraj vlani opravil najviac ciest v histórii. Ktoré úseky prídu na rad tento rok?

Košickému kraju sa minulý rok podarilo opraviť 115 kilometrov ciest. Tento rok by chcel zrekonštruovať vyše 200 kilometrov.

Veronika Hunyadiová Správy
Veronika Hunyadiová Správy

Kraj vlani opravil najviac ciest v histórii. Ktoré úseky prídu na rad tento rok?

Košickému kraju sa minulý rok podarilo opraviť 115 kilometrov ciest. Tento rok by chcel zrekonštruovať vyše 200 kilometrov.

Ilustračný obrázok k článku Kraj vlani opravil najviac ciest v histórii. Ktoré úseky prídu na rad tento rok?
Zdroj: Košický samosprávny kraj

Košický samosprávny kraj (KSK) pokračoval v roku 2021 opravil 72 úsekov ciest vo všetkých regiónoch kraja. Celkovo prešlo rekonštrukciou 115 kilometrov ciest, čo je podľa predsedu KSK Rastislava Trnku najviac v histórii župy. Oproti roku 2020 opravili vlani o 35 kilometrov ciest viac.

Raz za 80 rokov

„Košický samosprávny kraj má v majetku približne 2-tisíc kilometrov ciest. V minulosti sa ročne opravilo zhruba 20 až 25 kilometrov ciest, čo znamená, že jeden úsek cesty sa dočkal opravy raz za 80 rokov. Tempo opráv ciest bolo v minulosti absolútne nedostatočné. Aj preto sme zmenili filozofiu a snažíme sa opravovať omnoho viac ciest, než doposiaľ,“ uviedol generálny riaditeľ Správy ciest KSK Anton Trišč.

Najviac nových vozoviek pribudlo v okrese Košice-okolie, obnovy sa vlani dočkalo 38 kilometrom komunikácií na 23 úsekoch. Na Zemplíne župa opravila tiež 23 úsekov v celkovej dĺžke 31 kilometrov. V okresoch Spišská Nová Ves a Gelnica bolo v roku 2021 opravených približne 30 kilometrov ciest na 13 úsekoch. Na Gemeri bolo zrekonštruovaných 13 úsekov na viac ako 15 kilometroch ci­est.

Okrem ciest realizoval Košický kraj v tomto roku aj opravy mostov, ukončiť sa podarilo rekonštrukciu štyroch. Ide o mosty v okrese Trebišov medzi Malým Horešom a Pribeníkom, medzi obcami Smolník a Smolnícka Huta v Gelnickom okrese. V okrese Košice-okolie boli zrekonštruované aj dva mosty, v obciach Boliarov a Bačkovík. Kraj už sprejazdnil aj most ponad Hornád medzi Kysakom a Veľkou Lodinou. Do konca apríla tam ešte budú prebiehať dokončovacie práce, ktoré však nebudú obmedzovať premávku.

Pokračovanie tento rok

Do veľkých rekonštrukcií ciest sa chce Košický kraj pustiť aj v roku 2022. V rozpočte na opravy ciest a mostov vyčlenil 56,6 milióna eur. Využiť chce aj zdroje z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) či úveru Európskej investičnej banky. Opraviť chcú viacero ciest v havarijnom stave aj ďalšie mosty.

„Naplánovaných máme vyše 200 kilometrov ciest, ktoré by sme chceli zrekonštruovať v tomto roku, a viac ako 20 mostov, ktoré by sme chceli začať rekonštruovať alebo projektovať a prichystať na komplexnú opravu,“ povedal predseda KSK Rastislav Trnka novinárom.

Z ciest patria tento rok k najväčším investíciám obnova cesty medzi Jasovom a Malou Idou, cesta medzi Bohdanovcami a Herľanmi a cesta medzi Úhornou a Krásnohorským Podhradím so sprejazdnením Pačanského kopca pre osobné autá aj v zimných obdobiach.

Mosty potrebujú rekonštrukciu

Stavebné práce budú tento rok pokračovať na moste pri Sirníku a za obcou Stretava. Pracuje sa aj na dvoch mostoch pri Úhornej, pred dokončením je rekonštrukcia mosta v Kluknave. Kraj začne aj s rekonštrukciou mosta na Vinianskej ceste v Michalovciach či mosta pred Jaklovcami.

Podľa Trnku je však v kraji spolu zhruba 250 mostov, ktoré potrebujú rekonštrukciu. „Na to by sme potrebovali okolo 400 miliónov eur, a to nie je reálne v možnostiach akejkoľvek samosprávy, čiže rekonštruujeme tie najakútnejšie mosty a naozaj tesne pred tým, ako ich musíme zatvoriť. Tu jednoducho musí prísť zásah štátu,“ povedal predseda KSK.

Plánované rekonštrukcie ciest v roku 2022:

 • 2. etapa rekonštrukcie cesty Moldava nad Bodvou – Jasov – Košice
 • 2. etapa rekonštrukcie cesty hranica okresu Košice/Košice-okolie – Spišské Vlachy
 • cesta Bohdanovce – Herľany
 • cesta Gemerská Poloma – Spišská Nová Ves
 • cesty Herľany – hranica okresov Košice-okolie a Vranov nad Topľou
 • cesta Kostoľany nad Hornádom – Sokoľ
 • cesta Hačava – Háj
 • cesta Košice – Veľké Kapušany štátna hranica s Ukrajinou
 • eliminácia bezpečnostných rizík na ceste Úhorná – Krásnohorské Podhradie

Plánované rekonštrukcie mostov:

 • most cez potok Čierna voda za obcou Stretava
 • most cez rieku Ondava pri obci Sirník
 • most cez rieku Laborec na Vinianskej ceste v Michalovciach
 • most cez rieku Laborec pred obcou Vojany
 • most cez vodnú nádrž Ružín pred obcou Jaklovce
 • mosta cez vodnú nádrž Ružín za obcou Margecany
 • most cez nápustný kanál do Zemplínskej šíravy
 • most cez rieku Bodva pred obcou Debraď
 • most cez Zimný potok v obci Hnilčík
 • most cez Olšavu za obcou Olšovany
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín