Lenka Fedorová Správy

Kráľovná dokonalého výhľadu: Kojšovská hoľa je baštou milovníkov prírody, FOTO

Nemusíte cestovať do Tatier, aby ste užili prekrásny výhľad na okolie a čerstvý vzduch. Famóznu rozhľadňu máme aj neďaleko Košíc. Veď sa presvedčte sami.

Ilustračný obrázok k článku Kráľovná dokonalého výhľadu: Kojšovská hoľa je baštou milovníkov prírody, FOTO
17
Galéria
Foto: Lenka Fedorová / Zdroj: Dnes24.sk

Kojšovská hoľa alebo mnohými nazývaná Kojšovka leží len približne 25 km západne od Košíc. Jej blízka poloha je tak výbornou voľbou, pokiaľ sa rozhodnete vybrať do prírody a užiť si nádherné výhľady na široké okolie.

Najpoužívanejšia cesta na Kojšovku vedie z obce Zlatá Idka a jej vzdialenosť je okolo 8 km. Druhá cesta vedie Perlovou dolinou, avšak táto trasa je o čosi dlhšia, k chate Erika je to takmer 15 km. My sme však volili práve druhú možnosť.

Po tom, ako dorazíte k chate Erika sa vám bude zdať, že vrchol Kojšovskej hole je ešte ďaleko, avšak cesta naň vám potrvá len približne 20 minút. Cestou hore navyše ešte možno nazbierate posledné čučoriedky.

Na vrchole Kojšovky púta už z diaľky pozornosť meteorologická stanica SHMÚ, ktorá tam bola vybudovaná v roku 1988. Okrem nej vás tam bude čakať dychberúci výhľad na široké okolie a množstvo turistov, ktorí nasávajú energiu matky zeme.

My sme si vzali aj ďalekohľad, a tak sme si priblížili výhľad na Košice, Prešov i Gelnicu. Za dobrého počasia sa z lúčneho vrcholu ponúka kruhový výhľad aj na Vysoké a Nízke Tatry, no počas našej návštevy nám to nebolo dopriate.

Vašej pozornosti však určite neujdu ani desiatky stĺpov, ktoré sú zasadené tesne pod vrcholom hory. Ide o 49 stĺpov mieru, ktoré sú symbolickým miestom ochrany prírody, prostredia a zachovania života na našej planéte. V zákrute z chaty Erika do obce Zlatá Idka sa zas nachádza pamätník SNP z roku 1999.

Zábery z Kojšovskej hole si môžete pozrieť v našej fotogalérii.

FOTO: Kojšovská hoľa ponúka nádherný výhľad na okolitú prírodu i mestá
17
Galéria
Foto: Lenka Fedorová / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM