Literárna spoločnosť „Pravé orechové,“ pokrstí 15 kníh v rôznych jazykoch
Spisovateľom z košickej Literárnej spoločnosti Pravé orechové, ktorá sa venuje zbieraniu reálnych a tradovaných príbehov, vyšlo v roku 2017 pätnásť kníh.
Knihy sú v rôznych jazykových mutáciach. Okrem slovenčiny, je to čeština, angličtina, ukrajinčina a nórčina. Tieto diela budú mať spoločný krst vo štvrtok (7.6.) v košickej Verejnej knižnici Jána Bocatia. Na podujatí s názvom Rok hojnosti o 17.00 h na Hlavnej ulici 48 sa zúčastnia autori Slavomír Szabó, Zuzana Kratyinová a Silvia Bolčová.
Predseda literárnej spoločnosti Slavomír Szabó považuje minulý rok vydanou tvorbou za výnimočný. „Všetky knihy obsahujú skutočné, tradované i rozprávkové príbehy, ktoré sme zozbierali od najstarších obyvateľov na našich cestách po Slovensku, Česku, Ukrajine i Nórsku. Radi ich predstavíme spolu s našimi knižnými novinkami z roku 2018,“ uviedol.
Literárna spoločnosť Pravé orechové vznikla v roku 2001 ako občianske združenie spisovateľov z Košíc. Autori tvoria beletriu na základe vyhľadávania tradovaných i skutočných príbehov medzi obyvateľmi miest a obcí a z archívnych materiálov.
Tri kategórie
Prezentované knihy sa delia do niekoľkých kategórií. Prvou z nich sú poviedkové monografie obcí, ktoré obsahujú poviedky napísané na základe rozhovorov s najstaršími obyvateľmi dedín. Nachádzajú sa v nich tradované povesti, ale i skutočné príbehy z obdobia predvojnového Československa, druhej svetovej vojny alebo z 50. rokov. K nim patria Gánovské poviedky, Kluknavské poviedky, Vyšnošebastovské poviedky, Ždanianske poviedky, ako aj Bysterské a Zdobianske poviedky.
Bedekre
Druhou kategóriu sú príbehové bedekre edície Krajina príbehov, ktorá sprevádza čitateľa vybraným územím a približuje mu zaujímavé architektonické pamiatky i prírodné skvosty, ku ktorým sa viažu jednotlivé príbehy. Tie sú opäť literárne spracované do poviedok. Takto vzniklo trojzväzkové dielo Po stopách starých príbehov, sprevádzajúce čitateľa oblasťou Slovenského krasu a jeho okolím, ale tiež kniha Krajina příběhů: Drahanská vrchovina, ktorú autorom vydali v Českej republike.
Rozprávky
Treťou kategóriou sú tradované a doposiaľ nepublikované ľudové rozprávky, ktoré autori zozbierali na Slovensku, Ukrajine a v Nórsku. Zachytené sú v knihe Trojkrajina a to v slovenčine, ukrajinčine a angličtine. V Nórsku vyšla tiež kniha s takto zozbieranými ľudovými rozprávkami zo Slovenska v preklade s názvom Rozprávkový štvorlístok.
Foto: ilustračné