Veronika Hunyadiová Správy

Mestské byty v Košiciach prenajmú rodinám bez domova

Mestskí poslanci na ostatnom zastupiteľstve (30.7.) schválili pilotný projekt Housing First (Bývanie ako prvé).

Ilustračný obrázok k článku Mestské byty v Košiciach prenajmú rodinám bez domova
Zdroj: Arkon, a.s.

Mesto Košice v spolupráci s Nadáciou DEDO bude realizovať pilotný projekt založený na prístupe Housing First. Ide o overený a osvedčený nástroj na ukončovanie bezdomovectva, ktorý funguje v mnohých európskych aj českých mestách.

Tento prístup presadzuje bývanie ako jedno zo základných ľudských práv. CIeľom je, aby si rodiny a jednotlivci, ktorí bývanie získajú, za pomoci odborných tímov schopní nové bývanie aj dokázali udržať.

Projekt bude určený pre rodiny s deťmi v bytovej a komplexnej núdzi, a bude prvou aplikáciou prístupu Housing First pre rodiny na Slovensku. Radnica týmto projektom zareaguje na rastúce trendy bytovej núdze na svojom území.

Podľa predbežného časového plánu by mohli prvé rodiny získať bývanie koncom tohto roka.

Bývanie v mestských bytoch

Mesto v rámci projektu poskytne Nadácii DEDO do nájmu 10 mestských bytov v rôznych mestských častiach, a v stave vhodnom na bývanie, na obdobie 10 rokov.

Ide o byty, ktoré si vyžadujú rekonštrukciu, odhadované náklady na ich obnovu sú viac ako 176-tisíc eur bez DPH. Mesto do tohto projektu navrhuje zaradiť jedno až trojizbové byty v mestských častiach Západ, Sever, Dargovských hrdinov a Nad jazerom.

Nadácia ako správca bytov prostredníctvom nájomných zmlúv poskytne bývanie 10 rodinám na obdobie minimálne dvoch rokov s možnosťou opakovaného predĺženia zmluvy.

Musia dodržiavať podmienky

Výber rodín a pridelenie bytov bude mať na starosti Nadácia DEDO, ktorá rodinám pomôže aj s prípravami a zabývaním. Rodiny budú mať k dispozícii aj dlhodobú podporu prostredníctvom integrovaného multidiscipli­nárneho tímu, ktorý bude zabezpečovať sociálne, zdravotné, právne poradenstvo s cieľom, aby si rodiny udržali bývanie a prosperovali v ňom.

Podmienkou účasti v projekte bude pre rodiny povinnosť platiť nájomné, úloha byť dobrým susedom a prijať odbornú podporu, ktorá im bude poskytnutá s cieľom udržať si bývanie. Nadácia poskytne rodinám prostredníctvom spolupráce s partnermi pomoc aj pri vybavovaní a zariaďovaní domácností.

„Veľkú časť projektu tvorí sprevádzanie rodín, ktoré budú vybraté, s cieľom aby si udržali bývanie. Súčasťou toho je aj práca so susedmi, ktorí budú v daných v bytových domoch bývať. Budeme venovať veľkú pozornosť tomu, aby komunita bola pripravená, a dokázala zvládnuť bývanie s novými susedm,“ uviedla na mestskom zastupiteľstve Alena Vachnová z Nadácie DEDO.

Okrem toho podľa jej slov počítajú aj s návštevou jednotlivých mestských častí, kde sa byty nachádzajú, a spoluprácou so starostami.

Foto: Ilustračné

Rýchle správy

Najčítanejšie