Utorok 23. júl 2019 Oľga  23 °C
Alexandra Kolínská Práca

Minister Pavlis v Košiciach: Bude USS prepúšťať kvôli zvýšeniu cien energií?

Najväčší oceliarsky závod U.S. Steel privítal na svojej pôde ministra hospodárstva Pavla Pavlisa. Účelom stretnutia bola cena za energie pre amerických oceliarov. Rokovalo sa však aj o možnom prepúšťaní.

Ilustračný obrázok k článku Minister Pavlis v Košiciach: Bude USS prepúšťať kvôli zvýšeniu cien energií?
Zdroj: TASR

Návšteva v spoločnosti U.S. Steel v Košiciach bola podľa ministra hospodárstva Pavla Pavlisa reakciou na informácie v tlači, podľa ktorých by opatrenia amerických vlastníkov spoločnosti po zvýšení cien za energiu mohli mať likvidačný charakter v oblasti zamestnanosti. Ako dnes minister povedal pred novinármi, považoval za potrebné stretnúť sa s manažmentom hutníkov, a preto aj zmenil svoj program návštevy na východnom Slovensku.

Riešila sa aj otázka prepúšťania

„Informácie v tlači vznikli na základe podkladov, ktoré boli pripravené asi pred štvrťrokom,“ povedal Pavlis. Zároveň zdôraznil, že opatrenia, ktoré ministerstvo hospodárstva malo prijať v súlade s memorandom o porozumení medzi U.S. Steel a vládou SR, boli prijaté. Minister hovoril s prezidentom spoločnosti Georgeom F. Babcockom aj o otázkach zmeny pracovného času či prípadného prepúšťania.

„Rokovania s odborármi sa uskutočnia za zatvorenými dverami, ale bol som ubezpečený, že sa hľadajú také riešenia, aby boli obe strany spokojné,“ dodal Pavlis s tým, že aj v otázke cien energií pre U.S. Steel hľadá riešenia v spolupráci s rezortom životného prostredia a rezortom financií. Konkrétne riešenia zatiaľ komentovať nechcel, ale pripustil, že po prijatí štátneho rozpočtu sa k tejto téme chce vrátiť na úrovni medzirezortných rokovaní.

Vedenie USS záväzky meniť nebude

Problematiku kolektívneho vyjednávania s odborovým zväzom nechcel komentovať ani Babcock. K otázke prípadného prepúšťania sa odvolal na memorandum, ktoré U.S. Steel podpísal s vládou SR. „Nemienime nič na našich záväzkoch z memoranda meniť,“ vyhlásil Babcock. Dodal, že materiál zverejnený v niektorých médiách bol vypracovaný pre rokovanie niektorých hláv štátov, ktoré sa mali zúčastniť na rokovaní o klimatických zmenách. „Snažili sme sa informovať o tom, že existuje nebezpečenstvo straty pracovných pozícií pre stratu konkurencieschop­nosti,“ vysvetlil prezident spoločnosti.

„Skutočnosť, že Slovensko má v Európskej komisii svojho zástupcu v oblasti energií, je niečo, o čo sa v budúcnosti môžeme oprieť,“ doplnil. K cene energií pre U.S. Steel uviedol, že v Spojených štátoch jeho spoločnosť stojí megawatthodina energie 68 dolárov. „Takú cenu by sme prijali aj tu,“ povedal s úsmevom, pripustil však, že na Slovensku je táto cena približne dvojnásobná.

Zdroj: TASR