Správy

Modernizácia vozového parku si vyžiadala ďalšie investície: DPMK nakúpil nové čítačky kariet za tisíce eur

Modernizácia vozového parku v Dopravnom podniku mesta Košice (DPMK) si vyžiadala ďalšie investície. Keďže nové autobusy majú viac dverí, musel dopravca nakúpiť ďalších 215 čítačiek bezkontaktných čipových kariet a 280 kusov tabúľ.

Ilustračný obrázok k článku Modernizácia vozového parku si vyžiadala ďalšie investície: DPMK nakúpil nové čítačky kariet za tisíce eur
Zdroj: TASR

Dopravný podnik zverejnil vo februári na svojom portáli zmluvu so spoločnosťou EMTEST na rozšírenie odbavovacieho systému. Ako uviedol ekonomický riaditeľ DPMK Martin Jaš, ide o druhý zmluvný vzťah týkajúci sa obnovy a modernizácie odbavovacích systémov a čipových kariet do prostriedkov MHD uzatvorený s touto spoločnosťou po nástupe terajšieho vedenia DPMK. Odbavovací systém bol zavedený ešte v roku 2006.

Upgrade systému a nákup nových čítačiek

„Prvá zmluva bola uzatvorená v roku 2012. Jej predmetom bol upgrade odbavovacieho systému za celkovú cenu 530 000 eur. Upgrade bol nevyhnutný z dôvodu prechodu z kariet 1. generácie (Mifire) na vyššiu a bezpečnejšiu kartu 2. generácie (Desfire). Keďže v 61 nových 12-metrových autobusoch sú štyri dvere a v 56 nových 18-metrových autobusoch je päť dverí, teda 117 dverí navyše v porovnaní s dovtedy existujúcim stavom u starých autobusov, to znamená ďalšie dve čítačky k jedným dverám,“ povedal Jaš.

Spresnil, že z tohto dôvodu bolo nutné kúpiť 215 čítačiek bezkontaktných čipových kariet a 280 kusov tabúľ. „Celková hodnota tejto zákazky je 588 220 eur vrátane softvérového vybavenia,“ doplnil.

Odmietnutie podozrení

Podľa hovorkyne DPMK Michaely Karaffovej sa okamžite po zverejnení tejto informácie objavili podozrenia z klientelizmu a predraženia zákazky. „My sme nemali inú možnosť ako zakúpiť systém od spoločnosti, ktorá ho vyvinula, je držiteľom licencie a má takmer monopolné postavenie na trhu. Taktiež výpočet hodnoty zákazky bol mierne povedané čudný,“ dodala Karaffová.

Reagovala tým na medializované informácie, v ktorých však autori nesprávne vypočítali konečnú cenu. „Došlo k tomu, že spočítali zálohové platby a konečné platby a samozrejme im vyšla cena, ktorá takmer zdvojnásobuje skutočný stav. Pritom povinné zverejnenie faktúry sa uskutočňuje vždy až po poslednej splátke,“ ozrejmila Karaffová.

Podľa ekonomického riaditeľa DPMK neobstojí ani fakt, že cena jednej čítačky, pohybujúca sa okolo sumy 1400 eur za jeden kus, je privysoká. „Je pravda, že za túto cenu sa dá kúpiť kvalitná počítačová zostava. Nie je však možné porovnávať ceny štandardných priemyselných výrobkov ako PC, TV, ktoré sa vyrábajú v miliónoch kusoch, s cenami osobitne konštruovaných a v jednotkových množstvách vyrábaných produktov, ktoré, navyše, musia odolávať otrasom, chladu, teplu, vlhkosti, prašnosti v takzvanej priemyselnej báze,“ vyhlásil Jaš.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM