Ilustračný obrázok k článku Nové športoviská, cesty či byty. Pozrite sa, kam pôjdu peniaze z rozpočtu
Zdroj: Mesto Košice , TASR/František Iván , Dnes24.sk

Nové športoviská, cesty či byty. Pozrite sa, kam pôjdu peniaze z rozpočtu

Mestské zastupiteľstvo schválilo rozpočet na rok 2021. Do ktorých oblastí pôjde najviac peňazí?

Veronika Hunyadiová Správy
Veronika Hunyadiová Správy

Nové športoviská, cesty či byty. Pozrite sa, kam pôjdu peniaze z rozpočtu

Mestské zastupiteľstvo schválilo rozpočet na rok 2021. Do ktorých oblastí pôjde najviac peňazí?

Ilustračný obrázok k článku Nové športoviská, cesty či byty. Pozrite sa, kam pôjdu peniaze z rozpočtu
Zdroj: Mesto Košice , TASR/František Iván , Dnes24.sk

Mesto Košice bude v tomto roku hospodáriť s rozpočtom okolo 236 miliónov eur. Na svojom ostatnom (23. 2.) rokovaní mestského zastupiteľstva ho odobrilo mestské zastupiteľstvo (MsZ). Diskusia k návrhu rozpočtu trvala do neskorých večerných hodín. Celkové príjmy predstavujú 236 miliónov eur a výdavky 235 miliónov eur.

Podľa primátora Jaroslava Polačeka je rozpočet ambiciózny a prináša investície. „Čo si na ňom osobne veľmi ctím je, že je transparentný. Takto sa nikdy netvoril. S poslancami sa diskutovalo nekonečné dni. Prvýkrát v rozpočte hovoríme o konkrétnych položkách. Predchádzajúce obdobie sme pracovali na projektoch, dokumentáciách a zámeroch, a konečne prichádzame do realizácie mnohých projektov,“ uviedol.

Opravy ciest

Z rozpočtu plánuje mesto viaceré investície do opravy ciest, mostov či verejnej dopravy. Do oblasti dopravy by malo mesto v tomto roku investovať dokopy takmer 45 miliónov eur. Najväčšia časť balíka pritom pôjde do Mestskej hromadnej dopravy, Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) dostane 23,9 milióna eur.

Ďalšie peniaze majú ísť na na modernizáciu Slaneckej cesty, cesty na Ulici Jána Pavla II., opravu vybraných mostov či na prípravu projektovej dokumentácie druhej etapy modernizácie električkových tratí (MET) na sídlisku Nad jazerom a na Alejovej ulici. Mesto investuje aj do výstavby cyklochodníkov, a to približne 700-tisíc eur.

Potešia aj športovcov

Veľké investície chystá košická radnica aj do športovej infraštruktúry. Na oblasť kultúry a športu je v rozpočte vyčlenená suma vyše 13 miliónov eur. Až 2,7 milióna pôjde na mestskú krytú plaváreň, 500-tisíc pôjde na prvú splátku kúpnej ceny, ďlaších 750-tiísc na prevádzku plavárne a zvyšok na prípravu modernizácie plavárne a jej prepojenie s kúpaliskom Červená hviezda.

Milión eur je vyčlenených na rekonštrukciu Angels arény a 70-tisíc eur na podporu Steel Arény. Košická futbalová aréna dostane 1,4 milióna eur. Mesto chce vybudovať aj multifunkčnú športovú plochu v mestskom parku, ktorá by v zime mala slúžiť ako plocha na verejné korčuľovanie. Stáť by to malo 400-tisíc eur.

Ďalších 1,5 milióna eur je určených na výstavbu školskej športovej infraštruktúry. Jej súčasťou má byť aj výstavba malého zimného štadióna pri ZŠ Považská. Pozmeňujúci návrh poslanca Ladislava Lörinca, v ktorom žiadal presunúť navrhovaných 400-tisíc eur z multifunkčnej plochy v mestskom parku na projektové dokumentácie na multifunkčnú trojhalu, skatepark či malú plaváreň. Poslanci však jeho návrh nepodporili.

Ďalšie plány

V rozpočte sú zahrnuté aj financie na Centrum komunitných sociálnych služieb v Krásnej, konkrétne 1,5 milióna eur. Peniaze z rozpočtu pôjdu aj na prípravu výstavby nových nájomných bytov na Jesenského ulici či v mestskej časti Dargovských hrdinov, samotnú výstavbu ale budú potrebné externé zdroje. Rozpočet počíta aj s ďalšou rekonštrukciou hybridných mestských bytov, ktoré sú v dezolátnom stave, s ktorou mesto začalo už minulý rok.

Kapitálové výdavky v oblasti vzdelávania by mali dosiahnuť viac ako 4,5 milióna eur. Pozmeňujúcim návrhom poslanca Róberta Schwarcza sa pôvodná suma zvýšila približne o jeden milión eur, ktorí sa ukrojí z miezd zamestnancov magistrátu. Peniaze by sa podľa Schwarza mali použiť na rekonštrukciu viacerých školských budov.

Prečítajte si tiež

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín