Alexandra Kolínská Rôzne

November 89 nebol len o revolúcii. Dobová tlač: Týmto sa pýšili Košičania

Aj v období revolúcie prebiehali rôzne moderné pokroky. Niektoré z nich sa dostali až do Košíc, no iné sa zrodili priamo v Košiciach. My vám prinášame top 3 novinky v Košiciach z novembra 1989.

Ilustračný obrázok k článku November 89 nebol len o revolúcii. Dobová tlač: Týmto sa pýšili Košičania
Zdroj: Dnes24.sk

Tieto dni si pripomíname 25. výročie od takzvanej Nežnej revolúcie, ktorá sa odohrala v novembri 1989. Ak si radi zaspomínate na tieto dni, ktoré píšu históriu aj v samotných Košiciach, prečítajte si článok Zlomové okamihy Novembra 89 deň po dni. V týchto dňoch sme vám priniesli aj článok, v ktorom sme sa upriamili na vznik, vývoj a modernizáciu MHD počas revolúcie. Viac sa dočítate TU.

Pomocník chiral

Splatiť aspoň časť často zdôrazňovaného dlhu voči zdravotným sestrám a sanitárkam sa snažia pracovníci detašovaného pracoviska Chirany – Výskumného ústavu zdravotníckej techniky v Brne, ktorá existuje tretí rok na Alejovej ulici v Košiciach. „V skromných priestoroch vyvíjajú a zhotovujú zariadenia pre nemocnice, liečebne a doliečovacie ústavy, ktoré sa často v rámci RVHP dosiaľ nevyrábajú. Prvým z prototypov je hydraulické manipulačné ležadlo Chiral 1, určenéna transport a kúpanie pacientov vo vani. Do konca decembra vyrobí z neho humenská Chirana v overovacej sérii 50 kusov, neskôr ročná produkcia dosiahne až tisíc kusov,“ napísali v košickom denníku Večer.

V roku 1989 sa mali predstaviť aj s pojazdnými i stacionárnymi sedačkami, vo fáze výskumu bol sprchovací stolík a zdvihák na vloženie pacienta do bazéna. Do palety produkcie patril aj komplex na rozbíjanie žlčníkových kameňov, ktorý vyvinuli v spolupráci s Ústavom plazmatu ČSAV v Prahe a VÚST Brno. Na brnenskom Invexe mu udelili zlatú medailu. Svojimi parametrami sa vyrovnal dovážanému, a namiesto 33 miliónov devízových korún stál 15 miliónov korún.

Krásavica s menom KOŠICE

„Nová loď Československej námornej plavby KOŠICE sa už síce kolíše na hladine Jadranského mora v Lodeniciach 3. mája v Rijeke, ale slávnostne odovzdaná svojmu majiteľovi bude až v posledných decembrových dňoch. Na tejto 196 metrov slhej krásavici, ktorá uvezie až 39 900 ton rôzneho nákladu, lodiari robia posledné kozmetické úpravy a dokončujú interiéry,“ písali v denníku Večer.

KOŠICE nie sú na svetových moriach neznámym pojmom. Už začiatkom šesťdesiatych rokov brázdila oceány loď s týmto menom, vyrobená v Japonsku. V roku 1987 skončila svoju poslednú plavbu úplne bez romantiky – na jednom ázijskom šrotovisku.

„Nové KOŠICE, yrobené v Juhoslávii, budú v poradí devätnástou československou námornou loďou, určenou na prepravu sypkých nákladov v podpalubí a kontajnerov na špeciálne upravených palubách,“ dodal Večer.

Skúsme walking

„Nová športová vlna dneška sa nazýva walking. Je to chôdza, ktorá udržuje telo v kondícii bez toho, aby ho preťažovala. Ten, kto sa chce do športovej chôdze pustiť, mal by za jednu minútu urobiť do 120 krokov, jeho pulz by mal dosiahnúť 105 až 145 úderov za minútu. Pri tomto pohybe pľúca prijímajú veľa kyslíka, krvný obeh sa optimálne stimuluje. Oproti behu netrpia pri športovej chôdzi kĺby,“ prišli na verejnosť s horúcou novinkou Východoslovenské noviny.

„Začiatočníci by mali športovú chôdzu trénovať tri-štyrikrát za týždeň, v rozsahu 30 minút. Pokročilým chodcom sa odporúča zvýšiť časové trvanie na 45 minút a päťkrát za týždeň. Za 30 minút športovej svižnej chôdze telo spáli asi 210 kalórií,“ odporúčal v článku Jozef Kolesár.

Zdroj: denník Večer (november 1989), Východoslovenské noviny (november 1989)

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM