Marcel Mojžiš Správy

Obvinený v kauze urgentného príjmu košickej nemocnice: Dobrovoľný odchod z firmy!

Konateľ spoločnosti Pro-Tender s.r.o. Peter H., ktorý je jedným z obvinených v kauze tendra výstavby Urgentného príjmu v Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach, sa rozhodol dobrovoľne ukončiť svoje pôsobenie v spoločnosti ako spoločník a konateľ.

Ako uviedol, rozhodol sa tak pre ochranu dobrého mena spoločnosti. Obvinený mal, ako odborne spôsobilý za realizáciu postupu pri verejnom obstarávaní nemocnice, vedieť o dohode ďalších dvoch obvinených o podmienkach verejnej súťaže tak, aby sa víťazom stal konkrétny uchádzač, a napriek tomu mal porušiť princípy rovnakého zaobchádzania a nediskriminácie uchádzačov podľa zákona o verejnom obstarávaní.

SMS správa

Obvinení podľa policajných zistení zabezpečili neoprávnený prospech jednému uchádzačovi vo výške takmer 26,5 milióna eur. Všetkých troch mužov obvinili z machinácií pri verejnom obstarávaní. „Celé obvinenie mojej osoby je vykonštruované na základe jedinej odoslanej SMS správy, ktorú som zaslal obom známym účastníkom tendra. SMS správa obsahovala informáciu o predpokladanej hodnote zákazky. Túto informáciu som poskytol obom záujemcom v čase keď ju už mali k dispozícii,“ uviedol vo svojom vyhlásení Peter H., ktorý zároveň tvrdí že žiadnu vedomosť o akýchkoľvek dohodách v čase priebehu tendra nemal.

Ďalej uviedol, že v procese vyšetrovania neboli spochybnené žiadne administratívne a procesné postupy v rámci predmetného tendra, a to žiadnym vyšetrovateľom ani inými kontrolnými orgánmi. „Predmetom obvinenia je právny úkon, ktorý som uskutočnil ja, ako odborne spôsobilá osoba zodpovedná za daný tender a nie Pro – Tender s.r.o., ktorej profesionalita je medializáciou môjho obvinenia v tejto kauze spochybňovaná,“ podčiarkol s tým, že aj po spätnej analýze by na svojom konaní nič nemenil.

Nová budova

Novú budovu Urgentného príjmu s vlastným heliportom buduje košická Nemocnica L. Pasteura v areáli na Rastislavovej ulici. Moderné priestory budú vybavené kvalitnou vzduchotechnikou a klimatizáciou. Pacientom bude k dispozícii Úrazová chirurgia so štyrmi operačnými sálami, Centrálne prijímacie oddelenie, Anesteziologicko-resuscitačné oddelenie i rádiodiagnos­tika.

Zhruba 80-ročná pamiatkovo-chránená budova ako doterajšie sídlo Kliniky úrazovej chirurgie už nespĺňa nové trendy v oblasti urgentnej medicíny. „Odpoveďou na potrebu vybudovať úplne nový objekt Urgentného príjmu bol nenávratný finančný príspevok EÚ a štátne dotácie, ktoré pokryjú celú investíciu v celkovej výške viac ako 26 miliónov eur,“ uviedla pred časom hovorkyňa nemocnice Ladislava Šustová.

Výkopové práce sa začali vo februári 2012, výstavba mala trvať 24 mesiacov. Predpokladaný termín ukončenia stavebných prác je teda plánovaný vo februári 2014.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM