Alexandra Kolínská Hokej

Oceliari o krok bližšie k postupu: S prehľadom zdolali súpera z Popradu!

Hokejistov HC Košice delí už iba jedno víťazstvo od postupu do finále play off extraligy. V piatkovom treťom súboji semifinálovej série vyhrali na ľade HK Poprad aj vďaka dvom gólom Gabriela Spilara.

Ilustračný obrázok k článku Oceliari o krok bližšie k postupu: S prehľadom zdolali súpera z Popradu!

Vynikajúca kulisa v Poprade videla v prvej šanci domáceho Krotáka, jeho zakončenie Hylák ale zneškodnil. V ďalšom priebehu boli hostia podstatne nebezpečnejší. Po Takáčovej prihrávke mohol skóre otvoriť Jenčík, Kostúr skvele zasiahol. V presilovej hre potom Košičania zatvorili kamzíkov vo vlastnom obrannom pásme, ale z tlaku vyťažili iba šancu Sojčíka. Počas druhej početnej výhody hostí zaľahol puk vo vlastnom bránkovisku Kurali a rozhodcovia nariadili trestné strieľanie. K puku sa postavil Spilar a keď sa už zdalo, že Kostúr jeho nájazd zneškodnil, puk sa pomaly dokĺzal pomedzi jeho nohy za bránkovú čiaru – 0:1. Inkasovaný gól Popradčanov zaskočil a vyrábali jednu chybu za druhou. Oceliari však nedokázali využiť ani jednu z nich. Na prvú prestávku tak odchádzali hostia iba s jednogólovým vedením.

Ani na začiatku druhej tretiny sa Poprad nevedel dostať do hry. Vykúpenie prišlo až v 25. minúte z hokejky kapitána Krotáka, ktorý aj so šťastím potrestal vylúčenie ex-kamzíka Lapšanského. Vyrovnanie domácich povzbudilo a v ďalších minútach nedali hosťom vydýchnuť a vedúci gól visel na vlásku. Čo sa pred Hylákom nepodarilo Stalsovi ani Krotákovi, dokonale vyšlo na druhej strane. Deväť sekúnd pred odchodom do šatní skóroval Bicek, keď si vlastnú strelu odrazenú od žrde doklepol za bezmocného Kostúra.

Posledná časť hry sa niesla v znamení dobývania košickej bránky. Hneď na začiatku prestrelil po Krotákovej akcii prázdnu bránku Matis. Košice umne bránili vlastné obranné pásmo a kamzíkov do súvislejšieho tlaku nepúšťali a čo prešlo, spoľahlivo pochytal Hylák. Minútu a pol pred koncom prestrelil Kostúra svojím druhým gólom v zápase Spilar a o treťom košickom víťazstve v sérii bolo definitívne rozhodnuté. Na výsledku už nezmenila ani záverečná hra domácich bez brankára.

Hlasy trénerov

Milan Jančuška, tréner Popradu: „Bol to pre nás dôležitý zápas, škoda, že sme ho nezvládli. Druhý gól inkasovaný deväť sekúnd pred prestávkou bol rozhodujúci. Súper bol dnes šťastnejší. Vypracovali sme si množstvo šancí, ale nedokázali sme ich premeniť. Chlapcom nemôžem nič vyčítať, dreli, korčuľovali, išli na hranicu svojich možností. Zajtra hráme ďalší zápas. Musíme zregenerovať, pripraviť sa na neho a zvíťaziť. Inak je koniec.“

Peter Oremus, tréner Košíc: „Tri zápasy odohrané s Popradom boli veľmi vyrovnané, Poprad má kvalitné mužstvo. My sme sa v nich presadili, dali góly a preto vedieme 3:0 na zápasy. Dnes okrem druhej tretiny sme domácich do tlaku nepustili. My sme za víťazstvo veľmi radi. Zápasy Popradu s Košicami sú divácky veľmi atraktívne, fanúšikovia sa vždy majú na čo tešiť.“

HK Poprad – HC Košice 1:3 (0:1, 1:1, 0:1)

Góly: 25. Kroták (Takáč, Hvila) – 10. Spilar (tr. strieľanie), 40. Bicek (Suja), 57. Spilar (Bartoš, Štrbák)
Rozhodovali: Jonák, Müllner – Šefčík, Výleta
Vylúčení: 3:5 na 2 minúty
Presilovky: 1:0
Oslabenia: 0:0