Alexandra Kolínská Hokej

Oceliari vyrovnali sériu: Na druhý pokus si hravo poradili s Piešťanmi

Hokejisti úradujúceho slovenského šampióna HC Košice zvíťazili v druhom štvrťfinálovom zápase play off Tipsport extraligy v Steel aréne nad ŠHK 37 Piešťany. V sérii hranej na štyri víťazstvá vyrovnali stav zápasov.

Ilustračný obrázok k článku Oceliari vyrovnali sériu: Na druhý pokus si hravo poradili s Piešťanmi

Domáci hráči začali náporom a od úvodných sekúnd zamestnávali Rybára. Už v 3. minúte brankár hostí kapituloval po strele Jánošíka, ktorý v presilovej hre napriahol od modrej čiary a prestrelil všetko čo mu stálo v ceste – 1:0. Vzápätí hrali Košičania ďalšiu presilovú hru, ale obrovské šance Jenčíka a Hrnku zostali nevyužité. O ďalšiu šancu „oceliarov“ sa postaral v 10. minúte Kutálek, ale Rybár znova spoľahlivo zasiahol. Hostia z Piešťan mali najväčšiu šancu v 15. minúte no Brňákov projektil Hylák vytlačil mimo svoju bránku. V závere úvodnej tretiny si ešte domáci hráči vypracovali niekoľko príležitostí, stav sa však nezmenil.

Aj druhé dejstvo začali aktívnejšie „oceliari“, nevyužili však početnú výhodu a neujal sa ani sľubný pokus Bondru. V 27. minúte sa dostal v útočnom pásme k zakončeniu Chovan, s jeho strelou po ľade si piešťanský brankár aj so šťastím poradil. Na opačnej strane sa o minútu neskôr ocitol medzi kruhmi osamotený Vaculín, Hylák však podržal svoj tím. Pekný prienik predviedol v 29. minúte Spilar, Rybár reflexívne zasiahol pravým betónom a o niekoľko sekúnd neskôr zlikvidoval i únik Lapšanského. Na 2:0 zvýšil v polovici stretnutia Sojčík, ktorý zužitkoval milimetrovú prihrávku Kutáleka. Piešťany vrátil späť do stretnutia už o niekoľko sekúnd neskôr Klempa, ktorý šikovným únikom z pravej strany upravil na 2:1. Košická odpoveď na seba nenechala dlho čakať, keď v 32. minúte Jenčík využil početnú výhodu 5 proti 4 – 3:1. To nebolo všetko a v hre štyroch proti štyrom Kutálek v 36. minúte prekvapil Rybára strelou z úrovne bránkovej čiary a zvýšil už na 4:1.

V 44. minúte sa dostal do úniku Jenčík, ale zoči-voči Rybárovi nepochodil. Následne sa dostal k puku Spilar, potiahol ho až pred piešťanskú bránku a milimetrovou prihrávkou vyzval Jenčíka k zakončeniu, ktorý zakončoval do odkrytej bránky – 5:1. „Havrani“ korigovali v 51. minúte tesne po skončení presilovej hry, keď Kotaška od modrej čiary prekonal Hyláka – 5:2. Dve minúty pred koncom duelu sa dostali do úniku Kutálek so Sojčíkom, ale druhý menovaný Rybára neprekonal.

Hlasy po zápase

Peter Oremus, tréner Košíc: „Bol to pre nás dôležitý druhý zápas, na ktorý sme nastúpili s cieľom vyrovnať stav série. Zvládli sme to, prístup chlapcov bol naozaj veľmi dobrý. Víťazstvo si vážime.“

Richard Jenčík, autor dvoch košických gólov: „Myslím si, že úvod zápasu bol taký, ako sme si predstavovali. Prvých desať minút sme ich nepustili z pásma a mali sme tam veľký tlak. Dali sme gól, škoda, že neprišiel ešte jeden upokojujúci.“

Leo Gudas, tréner Piešťan: „Prehrali sme a dá sa povedať, že zaslúžene, pretože sme od začiatku ťahali za kratší koniec. Dovolili sme Košiciam dostať sa do veľkého tlaku a mnohokrát sme sa z neho nevedeli dostať. Boli sme nedôslední v obrannej fáze a robili sme chybičky, ktoré sa nám v prvom zápase nestávali. Rozdiel v zápasoch bol markantný. Musím povedať, že som ešte nezažil, aby niekto verbálne nadával mojim hráčom na ľade a sprosto. Bol to človek s číslom 44 na drese a nebol to Gabriel Spilar.“

Marcel Holovič, útočník Piešťan: „Dnes sme to nezvládli, začali sme hrozne, prvá tretina bola katastrofálna. Dostali sme góly a potom sa hrá veľmi ťažko.“

HC Košice – ŠHK 37 Piešťany 5:2 (1:0, 3:1, 1:1)

Góly: 3. Jánošík (Spilar, Jenčík), 30. Sojčík (Kutálek, Černák), 32. Jenčík (Jánošík), 36. Kutálek (Jánošík), 45. Jenčík (Spilar) – 31. Klempa (Mišura, Leško), 51. Kotaška (Konečný)

Zostavy

HC Košice: Hylák – Černák, Philipp, Jánošík, Šeda, Cebák, Macejko, Drgoň – Spilar, Bartoš, Jenčík – Bicek, Hrnka, Lapšanský – Kutálek, Chovan, Sojčík – Bondra, Suja, Hinďoš

ŠHK 37 Piešťany: Rybár – Leppänen, Brňák, Škadra, Šedivý, Kotaška, Leško, Bučka, Rais – Petráš, Peško, Haring – Stupka, Pašek, Holovič – Klempa, Mišura, Konečný – Románek, Vaculín, Hudec