OHROMNÝ úspech slovenských lekárov: UNIKÁTNU operáciu srdca vykonali ako PRVÍ na svete
Zložitú Rossovú operáciu 35-ročného Mateja s poškodenou chlopňou srdcovej aorty, modifikoval špičkový slovenský kardiochirurg Adrián Kolesár s dvomi českými kolegami.
Kardiochirurgovia z Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb v Košiciach sa môžu pochváliť ohromným úspechom. „Ako prví na svete pacientovi s vrodenou srdcovou chybou počas operácie vymodelovali chlopňu z jeho vlastného srdcového tkaniva. Okrem toho mu zmenili chlopne v dvoch tepnách bez použitia umelej náhrady či chlopne z mŕtveho darcu,“ uviedol portál Noviny.sk.
Vyrobená na sále
Ako spomína portál, zložitú Rossovú operáciu 35-ročného Mateja s poškodenou chlopňou srdcovej aorty, modifikoval špičkový slovenský kardiochirurg Adrián Kolesár s dvomi českými kolegami. Všetko sledoval aj štáb TV JOJ.
„Ak by išlo o klasickú Rossovú operáciu, špecialisti by mu vyoperovali dobrú chlopňu z pľúcnej tepny, aby ňou nahradili poškodenú chlopňu v srdcovej aorty. No a odobratú chlopňu z pľúcnej tepny, by nahradili umelou alebo od mŕtveho darcu,“ píše portál so slovami, že v tomto prípade mu však chlopňu vyrobil jeden z najuznávanejších českých kardiochirurgov priamo na sále, z Matejovho vlastného srdcového tkaniva.
„Odstránenie poškodenej chlopne, voperovanej pľúcnej chlopne do aorty a prišitie úplne novej už vykonáva slovenský kardiochirurg Adrián Kolesár,“ píšu Noviny.sk. „Rossová operácia ako taká sa vo svete robí, na Slovensku teda nie u dospelých, ale je to taký pomyselný vrchol technickej zložitosti, pretože veľa chirurgov na svete ani nerobí, pretože je technicky náročná a samozrejme riziková,“ priblížil prednosta kliniky srdcovej chirurgie doc. MUDr. Adrián Kolesár, PhD., MPH.
Bez užívania liekov
„Prvýkrát, keď som sa stretol s pánom prednostom Kolesárom, mi navrhol, že to budeme vedieť takto zoperovať. Pre mňa ten najväčší faktor, toho rozhodnutia bolo, že nemusím užívať žiadne lieky do konca života. Takže toto bol ten najhlavnejší dôvod,“ vysvetlil pacient Matej, ktorý sa o vrodenej poruche dozvedel len pre pár týždňami.
Generálny riaditeľ VÚSCH MUDr. Štefan Lukačín, PhD., MHA. pre Noviny.sk poznamenal, že aby sa niečo také mohlo vymyslieť a vykonať, je naozaj veľmi dôležité mať veľmi skúsených pracovníkov. „Sme sa stretli traja kamaráti kardiochirurgovia v jednej pražskej reštaurácii. Prišli sme na tento nápad, že to možno bude fungovať lepšie, než tie transplantácie do budúcna, pretože tam ide o dlhodobý priebeh 15–20 rokov. A keď by sme toto nejakým spôsobom dokázali, tak by to bola metóda voľby. Myslím si, že tá operácia má veľkú budúcnosť a veľký potenciál,“ informoval kardiochirurg doc. MUDR. Vilém Rohn, Csc.
Unikátnosť operácie
O unikátnosti operácie svedčí aj to, že podľa portálu sa pred nimi o niečo podobné pokúsili Japonci, experimentálne, na mŕtvom prasati. „Kontrolné ultrazvuky robili na obidve nové, teda vlastné chlopne a sú výborné,“ dodáva portál.
ilustračné foto