Ľubomír Hudačko Správy

ÚPLNE PRVÝ robotický zákrok na východe bol v košickej nemocnici: Odstránili ním prostatu

Košickí odborníci majú za sebou ďalší unikátny zákrok. Na východnom Slovensku ako prví roboticky odstránili prostatu.

Ilustračný obrázok k článku ÚPLNE PRVÝ robotický zákrok na východe bol v košickej nemocnici: Odstránili ním prostatu
Zdroj: AGEL SK

Výhod roboticky asistovaných operácií, ktoré realizujú v košickej nemocnici nielen gynekológovia a chirurgovia, je hneď niekoľko. Informovala o tom Nemocnica AGEL Košice-Šaca.

Nové možnosti oceňujú aj urológovia, ktorí pred pár dňami vykonali úplne prvé robotické odstránenie prostaty na východnom Slovensku.

Viac o zákroku prezradil konzolový chirurg Michal Kmak, urológ šačianskeho zdravotníckeho zariadenia, ktorý pred prvou robotickou operáciou strávil viac než 300 hodín na simulátore.

„Ide o chirurgický zákrok, pri ktorom sa odstráni celá prostata a semenné mechúriky, čo je hlavný rozdiel medzi operáciou pre nezhubné ochorenie, kde sa odstraňuje len vnútorná časť prostaty, ktorá bráni močeniu. Pacientovi na záver zavedieme katéter na 10 dní,“ vysvetľuje lekár.

Výhoda pre oboch

Takáto robotická operácia je veľkou výhodou nielen pre pacienta, ale aj pre operatéra.

Pacient je oproti klasickému výkonu menej traumatizovaný, má menšiu operačnú ranu, po operácii pociťuje minimum bolestí a prakticky je schopný samostatného pohybu na druhý pooperačný deň.

„Chirurg, ak si to porovnám s klasickou operatívou, je v oveľa väčšej pohode, nemusí sa tlačiť o priestor pri stole s asistentom, kameru si ovláda sám a má perfektný prehľad v operačnom poli,“ poznamenal ďalej lekár s tým, že pri robotickej operácii si vie dovoliť to, čo pri klasickej nie.

Vie sa s kamerou dostať doslova na centimetre od orgánu a vidieť tak úplné detaily.

Klasickou metódou sa tak detailne tieto úkony spraviť podľa slov odborníka nedajú. „Najťažšie, aspoň pre mňa, je na tom asi to, že daný orgán alebo štruktúru neviete reálne chytiť, ale dotýkate sa jej pomocou inštrumentov, ktoré sú ovládané robotickými ramenami. Je veľmi dôležité skoordinovať pohyby rúk a nôh a hlavne nerobiť prudké pohyby, pretože môžete pacientovi ublížiť,“ povedal ďalej lekár Kmak.

Na kúskoch mäsa

Aby mohol vykonávať robotickú operatívu, musel najprv absolvovať pomerne dosť hodín na simulátore.

„Ja som tam strávil vyše 300 hodín, následne sa prechádza na šitie a prácu s reálnymi nástrojmi na kúskoch mäsa alebo iných pomôckach, potom treba absolvovať školenie a získať certifikát v robotickom centre. My s kolegom sme boli v Barcelone. Keďže sme najmladšie robotické centrum na Slovensku, tak aj čakacie doby máme v porovnaní s inými centrami najkratšie. A zatiaľ sme jediné centrum na východnom Slovensku, ktoré takýto typ operácii poskytuje,“ dodal na záver Kmak.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM