Správy Rôzne

Boli ste pozitívny? U vášho lekára si už budete môcť požičať oxymeter

Ak pacient, ktorý bol pozitívne testovaný na ochorenie COVID-19, bude mať záujem o takýto prístroj, stačí, ak kontaktuje svojho všeobecného lekára.

Ilustračný obrázok k článku Boli ste pozitívny? U vášho lekára si už budete môcť požičať oxymeter
Zdroj: TASR

V ambulanciách všeobecných lekárov pre dospelých v Košickom kraji pribudnú v najbližších dňoch stovky certifikovaných pulzných oxymetrov. Ide o prístroje, ktoré sú určené pri domácej liečbe ochorenia COVID-19. Vďaka nim vie pacient zistiť, akú má saturáciu kyslíka a kedy je potrebné zavolať záchranku. Pulzné oxymetre zabezpečila pre vybrané samosprávne kraje Kancelária prezidenta SR.

Oxymeter zapožičaný zdarma

„Veľmi si ceníme každú pomoc pre obyvateľov nášho kraja, zvlášť, ak dokáže doslova zachrániť život. Tieto prístroje pomáhajú pacientom sledovať ich zdravotný stav a pri prekročení konkrétnych parametrov saturácie kyslíka vedia zistiť, kedy potrebujú vyhľadať lekársku starostlivosť. Z Kancelárie prezidenta SR bude do nášho kraja doručených 675 oxymetrov. Distribuovať ich budeme do 181 ambulancií všeobecných lekárov pre dospelých v okresoch Spišská Nová Ves, Rožňava, Gelnica, Košice-okolie, Trebišov, Michalovce a Sobrance,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Ak pacient, ktorý bol pozitívne testovaný na COVID-19, bude mať záujem o takýto prístroj, stačí, ak kontaktuje svojho všeobecného lekára. Oxymeter mu bude zapožičaný zdarma, a to na čas, ktorý bude nevyhnutný, kým sa z ochorenia nevylieči.

Ako vám pomôže?

Oxymetre, ktoré župa dostane ako dar z Kancelárie prezidenta SR, poputujú do všetkých regiónov v kraji, s výnimkou okresu Košice.

„Nakoľko dostupnosť oxymetrov je vďaka pomoci partnerov zabezpečená v každom regióne v kraji, nateraz predpokladáme, že ich počet bude pre potreby covidových pacientov postačujúci. Oxymetre by mali pomôcť najmä tým, ktorí majú mierne príznaky a liečia sa doma. Vďaka meraniu hladiny a pulzu kyslíka v saturácii dokážu včas odhaliť, kedy pacient potrebuje pomoc lekárov a naopak, kedy privolanie záchranky nie je nutné,“ dodal lekár samosprávneho kraja René Hako.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM