Správy Rôzne

Novembrová revolúcia v Michalovciach? Začalo to na Užhorodskej ulici

Stovky ľudí na námestí so spoločným cieľom. November 1989.

Ilustračný obrázok k článku Novembrová revolúcia v Michalovciach? Začalo to na Užhorodskej ulici
Zdroj: Dnes24.sk

32. výročie Nežnej revolúcie. S ňou bol spojený aj dvojhodinový generálny štrajk, ktorý sa uskutočnil 27. novembra 1989 v celom Československu a ktorý potvrdil vôľu občanov skoncovať s vládou jednej strany.

Generálny štrajk na podporu spravodlivých požiadaviek vysokoškolákov a občianskych iniciatív vypukol aj v Michalovciach. Masového mítingu sa zúčastnili tisíce ľudí. V centre mesta bolo vidno desiatky zástav a transparentov s nápismi oslavujúcimi slobodu ako napríklad „Jednota ľudu zvíťazila, vitaj sloboda!“.

Štrajk v Michalovciach

Dôkazy o obrovskej podpore Generálneho štrajku v Michalovciach nájdeme aj Kronike mesta Michalovce a publikácií Dejiny Michaloviec.

„Zásah policajných jednotiek proti študentskej manifestácii v Prahe 17. novembra v krátkom čase zaktivizoval praktický celú spoločnosť. Spontánne hnutie občanov usmerňovali predovšetkým vysokoškolské a umelecké centrá, ktorých absencia v Michalovciach spôsobila, že verejné prejavy nespokojnosti obyvateľov sa oproti väčším mestám oneskorili.“

"V Michalovciach sa prvá spontánna manifestácia konala v piatok 24. novembra, v popoludňajších hodinách za účasti prevažne mladých ľudí. Zišlo sa ich približne 400 študentov a občanov, ktorí podporovali myšlienky Občianskeho fóra a Verejnosti proti násiliu, tiež výzvu na plánovaný generálny štrajk,“ uvádza sa v kronike nášho mesta.

Pokračujte na druhej strane.

Prečítajte si tiež

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM