Peter Králik: Umelec, ktorého (diela) sa oplatí spoznať, FOTO
Keď sa vám umenie vryje do srdca a nezabudnete naňho, tak to znamená, že stretnutie s ním malo zmysel. Aj po rokoch. Aj takéto sú diela, ktoré môžete objaviť v našom meste a okolí.
V našom meste máme množstvo umeleckých diel. Stačí len otvoriť oči. Nám sa už pred rokmi vryli do srdca. A čo vám? Oslovil aj vás niekedy natoľko umelec, že ste naňho nezabudli? Tentokrát sme vybrali umelca nášho mesta s originálnym spôsobom tvorby.
Milovník prírody
Umelec Peter Králik z Michaloviec vymyslel v rámci výtvarného štýlu agroart, ktorému sa venuje už niekoľko rokov, aj autorskú techniku kukuričné valčeky. Agroartu, ktorý vychádza z landartu, sa v rámci tvorby začal venovať ešte na vysokej škole. V roku 2003 pracoval so slnečnicou.
Na poli v ruke s pinzetou vtedy strávil niekoľko hodín. A tak vznikla séria písmen v kvetoch tejto rastliny. Jeho autorská technika kukuričné valčeky pozostáva z nadstavca na maliarsky valček a kukurice.
Bol aj zakladateľom kultúrneho centra Subterén v Michalovciach, kde ho žiaľ už stretnúť nemôžete, pretože Subterén už nefunguje. Teraz pôsobí ako riaditeľ Základnej umeleckej školy v Strážskom, kde aj vyučuje vo výtvarnom odbore.
Pamätná tabuľa v centre
Vedeli ste, že 21. februára 2019 umelec Peter Králik a novinár Milan Potocký odhalili v Michalovciach pamätnú tabuľu? Spomienková tabuľa má pripomínať a ukazovať ľuďom, že za pravdu a dôležité veci sa oplatí nebáť sa postaviť.
Ide o jednoduché minimalistické dielo. Peter ním chcel vyjadriť posledné sekundy života Janka Kuciaka a Martiny. Urobil preto čiaru srdca EKG, dve najdôležitejšie čiary bijúceho srdca, rovná čiara sa končí zabodnutým perom.
Rotunda v múzeu
Peter vytvoril aj ďalšie dielo, ktorým obohatil okolie nášho múzea. V areáli Zemplínskeho múzea v Michalovciach pribudla ešte v roku 2012 trojrozmerná replika, ktorá zobrazuje starobylú michalovskú rotundu. Návštevníci múzea si tak môžu predstaviť ako vyzerala jedna z najstarších sakrálnych stavieb v regióne. Aktuálne ju však vonku nenájdete.
V jeho rodných Topoľanoch (časť Michaloviec) uvidíte tiež ďalšie dielo blízko kostola. Niekedy je umenie bližšie než si myslíte, stačí sa len poobzerať (kým nie je neskoro).
foto: archív