Rôzne

Vedeli ste o tom? Zaujímavosti, ktoré sa viažu na budovu michalovskej radnice

Michalovské námestie je bohaté na históriu. A rôzne zaujímavosti sa viažu aj na budovu nášho mestského úradu. Veď si to pozrite...

Ilustračný obrázok k článku Vedeli ste o tom? Zaujímavosti, ktoré sa viažu na budovu michalovskej radnice
Foto: Ondrej Petričko / Zdroj: Dnes24.sk

Cez týždeň okolo prechádzajú mnohí Michalovčania. Na Námestí osloboditeľov sa nachádza už dlhé roky. Radnicu ste sa však kedysi v našom meste mohli nájsť inde než je tomu v súčasnosti.

Známy architekt

Na Námestí osloboditeľov môžu nájsť Michalovčania niekoľko pamiatok, na ktoré môžu byť právom hrdí. Nachádza sa tu Banková budova, Budova Groszovho paláca, Bývalá banka – dnes regionálne kultúrne stredisko a meštiansky dom (pod kupolou), či kino Kapitol. Zaujímavá je však aj budova mestského úradu.

Vedeli ste však, že pôvodná varošska chyža stála neďaleko rímskokatolíckeho farského kostola? Od roku 1880 samospráva sídlila v súkromnej budove na Hlavnej ulici. V rokoch 1927 – 1928, na mieste bývalého súkromného domu, postavila firma Barkány z Prešova pre michalovskú samosprávu novú budovu. Jej projekt vypracoval Ľudovít Oeschläger.

Vychýrená cukráreň Ďuročík

Chýbajúce peniaze na dostavbu celého objektu získalo mesto predajom „Bazárov“ nájomníkom (tie sa nachádzali na opačnom konci námestia). Časť priestorov v novopostavenom komplexe samospráva prenajímala – sídlila tu napr. lekáreň, banka, tlačiareň a vychýrená cukráreň Ďuročík. Na pôvodne sledovacej veži, ktorá uľahčovala prácu miestnym hasičom, v neskoršom období pribudli hodiny. V 80. rokoch 20. storočia bola strecha a povala budovy poškodená rozsiahlym požiarom.

Parčík pred radnicou

Pred radnicou sa v minulosti nachádzal i jediný parčík na Hlavnej ulici – tvorili ho tri ohradené plochy vedľa seba. V rokoch 1928 – 1939 stála na prostrednej ohradenej trávnatej ploche (na vyššom podstavci) bronzová busta Adolfa Dobrianskeho ako symbol spoločnej práce Slovákov, Rusínov – Ukrajincov a Čechov na budovaní Československej republiky.

Pre zaujímavosť môžeme ešte uviesť, že v roku 1939 ju dalo mesto demontovať a následne bola uložená na povale radnice – po druhej svetovej vojne bustu znovu odhalili pred bývalým kinom Capitol, resp. Mier, neskôr ju preniesli k budove strednej zdravotníckej školy a umiestnili na roh Dobrianskeho ulice. Odtiaľ však bola v polovici 90. rokov 20. storočia odcudzená a predaná do zberne surovín – tu sa síce našli jej časti, no zlodeji ostali dodnes nepotrestaní. V prvých dňoch po oslobodení mesto parčík scelilo a na znak úcty tu pochovali padlých vojakov sovietskej Červenej armády. Tento provizórny cintorín bol ale zrušený už v roku 1945.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z MIchaloviec a okolia

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM