Vzácne zvieratá, rastliny a rekordné stromy na skok od nás: Karpatské pralesy nám môže závidieť celá Európa!
Sú zapísané v Zozname svetového dedičstva UNESCO. Známe sú vzácnymi živočíchmi, rastlinstvom a starými stromami úctihodných ba až celosvetovo rekordných rozmerov. Karpatské bukové pralesy na severovýchode Slovenska. Len na skok od nás.
Karpatské bukové pralesy sú presnejšie cezhraničným svetovým dedičstvom. Tvoria ich štyri lokality na severovýchode Slovenska (Rožok, Stužica, Havešová, Vihorlat) ale i ďalších šesť lokalít, ktoré ležia na území Ukrajiny. Do zoznamu UNESCO ich zapísali v roku 2007.
„Pralesy sa tiahnu pozdĺž 185 kilometrov dlhej osi vedúcej od Rachivského masívu – Huculských Álp a pohoria Čornohora na Ukrajine smerom na západ a cez Poloninský hrebeň po Bukovské a Vihorlatské vrchy na Slovensku," ozrejmila Iveta Buraľová zo Správy Národného parku Poloniny.
Zoznam svetového dedičstva doplnilo v roku 2011 aj päť prírodných lokalít z Nemecka. Územia zaberajú rozlohu: 4 391 hektárov v Nemecku a 29 278 hektárov na Slovensku a Ukrajine. Od spomínaného roku vystupujú pod spoločným názvom Karpatské bukové pralesy a staré bukové lesy Nemecka.
Vrchol prírody
„Prales je človekom nenarušený alebo len málo narušený prírodný les, ktorý predstavuje vrchol prírodného ekosystému. Do dnešných dní sa v Európe zachovala len nepatrná časť takýchto území, pre ktoré je typická pestrosť živočíšnych a rastlinných druhov,“ konštatovala Buraľová.
Súčasťou ekosystému karpatských pralesov sú napríklad zubačka žliazkatá, zvonček hrubokoreňový či ľalia zlatohlavá. Sú zároveň domovom vzácneho hmyzu – fúzačov, mloka karpatského, salamandry škvrnitej, vretenice severskej, viacerých druhov ďatľov, bociana čierneho, sovy dlhochvostej a mnohých ďalších operencov.
Najväčšie buky
„Žije tu, samozrejme, srnčia a jelenia zver, zo šeliem rys ostrovid, vlk dravý, mačka divá a medveď hnedý. Ďalším z pôvodných druhov karpatskej fauny je aj zubor hrivnatý,“ doplnila Buraľová. Na našom území žije zubor vo voľnej prírode v súčasnosti iba na severovýchode Slovenska.
Karpatské pralesy sú významné aj z pohľadu celosvetovej – genetickej banky buka. „Toto územie sa pýši stromami rekordných rozmerov. Rastú tam jedince s mimoriadnou hrúbkou a kmeňmi siahajúcimi až do výšky 58 metrov, čo je najväčšia nameraná výška buka v celosvetovom meradle,“ povedala Buraľová.
Aktivisti poukazujú na nedostatočnú ochranu týchto území a dokonca požadujú vyčiarknutie karpatských pralesov zo zoznamu UNESCO. Viac sa dočítate tu.