Za krásami netreba cestovať cez pol sveta: 5 dedín pri Michalovciach, ktoré by mal poznať každý
Dediny okolo nášho mesta skrývajú všakovaké známe i menej známe zaujímavosti, ktoré sa rozhodne oplatí vidieť na vlastné oči. A vyraziť si na výlet, trochu zmeniť prostredie i vyvetrať si hlavu. Tu je 5 tipov z našej redakcie...
Budkovce s domčekom na strome
Pri vstupe do obce od Michaloviec sa po pravej strane nachádza nenápadná cestička k rybníkom. Navedie vás tam aj tabuľa s označením K rybníkom. Oáza začína potokom Duša, ku ktorej vás odprevadia mohutné stromy. V Budkovciach registrujeme až tri rybníky, ktoré sú pomerne slušne zarybnené a každoročne sa tam uskutoční niekoľko súťaží. Lesnou cestičkou sa dostanete k prekrásnemu prvému rybníku. Na jednom z brehov sú lampy popri chodníku, na druhom zase posedenie pre rybárov. Obraz, ktorý sa vám bude maľovať priamo pred očami, dotvárajú lekná na vode s farebnými kvetmi. Privíta vás aj prastará vŕba, ktorá sa skláňa ku kaprom vo vode. Dokonca tu objavíte aj domček na strome.
Neďaleko prvého rybníka sa nachádza aj druhý, ktorý je tiež kaprovým revírom. Kúsok od neho je tretí krásavec s rybárskou chatkou a maličkým mólom. V jeho okolí sa nachádza pekný kus lesa s ihličnanmi. Nájdete tu tiež kaštieľ rodiny Buttkayovcov.
Pôvabný Rakovec nad Ondavou plný muflónov
K prírodným krásam obce možno priradiť povodie Ondavy, no predovšetkým rakovské majestátne dreviny s nadregionálnym významom. Miestny dub letný, označovaný tiež netradičným prívlastkom „svätý“, je vzhľadom na svoje gigantické rozmery druhým najhrubším a najstarším stromom svojho druhu na Slovensku, a to hneď po rekordnom dube z obce Dubinné. Atrakciou extravilánu obce je nedávno zriadená zvernica, v ktorej chovajú muflóny a daniele. Určená je hlavne pre priaznivcov poľovníctva, ale aj gurmánov vyhľadávajúcich kvalitné mäso s prívlastkom bio.
Senné majú viac než len rybníky
Dedinka v našom okrese, do ktorej chotára prúdi množstvo priaznivcov prírody a fotografov. Obec ponúka prekrásnu scenériu hlavne na jar, keď sem prichádzajú tisíce žeriavov. Národná prírodná rezervácia Senné rybníky je jedna z najvýznamnejších ornitologických lokalít v strednej Európe. Svojím vedeckým a ochranárskym významom nadobudla medzinárodný charakter. Lokalita Senné rybníky má rozlohu 1 440 ha. Zahŕňa v sebe Národnú prírodnú rezerváciu, sústavu chovných rybníkov a okolité lúk. Neďaleko je aj prekrásny historický kaštieľ.
Pozdišovce – nie iba keramika
Sirmajovský kaštieľ (1648) je národná kultúrna pamiatka Pozdišoviec. Dal ho postaviť vtedajší podžupan Zemplínskej stolice Peter Sirmaj, ktorý ho ako jeden z najkrajších v stolici testamentárne určil za rodinné sídlo. Začiatkom i koncom 19. stor. bol prestavaný v klasicistickom a pseudogotickom slohu. Vo vstupnom vestibule sú pruské, v ostatných miestnostiach valené klenby s lunetami. Nad vchodom z nádvoria je umiestnený kamenný portál so sirmajovským erbom. Je tu tiež Zemianska kúria (1698 – 1701), národná kultúrna pamiatka. V lete 2010 bol otvorený turisticko-náučný chodník, ktorý začína v centre obce (pri evanjelickom kostole) a pokračuje cez niekdajšie vinice popri poľovníckej chate a rybníku až na Pozdišovskú pahorkatinu či Pozdišovský chrbát, tiahnúci sa od Bánoviec nad Ondavou na sever po Strážske, resp. Kladzany.
V Lesnom aj vodné pramene
Stok sa nachádza na juhu obce Lesné a je jej najvyššie položenou časťou. Z juhu a západu je chránená lesom. V minulosti plnila multifunkčnú úlohu. V priestore je umiestený miestny cintorín, nachádzajú sa tam vodné pramene, ktoré sú zaregistrované v celoštátnom registry minerálnych prameňov. V minulosti tieto pramene využívali občania obce na zdravotné účely (liečba očí). Neskôr aj ako zdroj pre miestne kúpalisko, ktoré však zaniklo.
Môže vás zaujímať:
Dedina ako pospolitosť: Pavlovce nad Uhom majú vo vrecku špeciálnu cenu!
Ej, zalužické poľo poznáme všetci: Svojich 10 minút slávy zažila ale aj v USA! VIDEO
Pôvodné mená našich dedín vás dostanú: Eghazastara ešte ako tak, ale Zalužice sú víťaz :)