Radka Deckerová Kultúra

Angličtina bude povinne prvým cudzím jazykom

Žiaci si po novom nebudú môcť vybrať iný prvý povinný jazyk ako anglický. Zavádza to podľa zákona od nového školského roka ministerstvo školstva.

Foto: Ilustračné foto SITA/Michal Burza (WEBNOVINY) – Týka sa to aj žiakov, ktorí sú v prvom alebo druhom ročníku a doteraz si okrem angličtiny iný cudzí jazyk nezvolili. Ako však vysvetlil minister školstva Eugen Jurzyca, výnimku dostanú dnešní prváci a druháci, ktorí sa už iný cudzí jazyk učia.

Povinná angličtina sa im začne v šiestom ročníku. Prváci nastupujúci v septembri si ale už nebudú môcť vybrať iný jazyk ako angličtinu. Podľa nového učebného plánu už nebude ministerstvo rozpisovať dotáciu hodín podľa ročníkov, ale podľa stupňov. V prípade angličtiny to bude na prvom stupni šesť hodín angličtiny. Jurzyca tvrdí, že „škola si tak bude môcť vybrať, koľko hodín v ktorom ročníku bude angličtinu učiť“. Odporúčanie ministerstva je začať v treťom ročníku a jazyku sa venovať tri hodiny týždenne.

Projekt národnej učebnice anglického jazyka už nepokračuje. Minister vyhlásil, že učebnice cudzích jazykov sú v dostatočnom výbere a v tomto prípade je aj najmenší problém s ich zabezpečením. Plány však majú v prípade digitálnych učebných testov.

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM