Peter Simon Správy

Archeológovia, historici a odborníci: V Jelšave sa konala konferencia o Gemeri

Kultúrnemu dedičstvu Gemera a Malohontu a jeho sprístupňovaniu bola venovaná vedecká konferencia, ktorá sa konala v priestoroch Osvetového centra vyšehradskej kultúry v Jelšave, ktoré je zároveň aj regionálnym mestským múzeom (MM).

Ilustračný obrázok k článku Archeológovia, historici a odborníci: V Jelšave sa konala konferencia o Gemeri
Zdroj: TASR

Zúčastnili sa na nej odborníci z rôznych vedeckých disciplín s regionálnou aj celoslovenskou pôsobnosťou.

„Hlavnou myšlienkou tohto podujatia je, aby sa toto historicky významné územie Slovenska dostalo do širokého povedomia nás všetkých, ktorí tu žijeme, a aby sme sa dozvedeli, čo nové nám ponúkli jednotliví vedeckí pracovníci,“ informovala riaditeľka MM Tatiana Strelková s tým, že zverejnený materiál bude neskôr publikovaný i v zborníku.

Dodala, že konferencia mala tri tematické okruhy. „Prvým boli osobnosti, ktoré sa narodili, študovali alebo pôsobili v Gemeri a Malohonte a pričinili sa o ich kultúrny rozvoj. Druhým okruhom bola kultúra Gemera a Malohontu prezentovaná z rôznych aspektov. Posledným okruhom boli kultúrne inštitúcie a ich úloha v kultúrnom rozvoji Gemera a Malohontu,“ priblížila Strelková.

Organizátor konferencie Andrej Štafura z Ústavu hudobnej vedy Slovenskej akadémie vied (SAV) vidí najväčší prínos vo vzájomnom obohacovaní odborníkov, keďže osobný kontakt nemôže byť podľa neho nahradený len študovaním svojich vedeckých prác.

„Môžu z toho vzniknúť rôzne podnety. Nikdy neviete, čo prinesie v nejakej téme váš kolega a doplní vám do vašej mozaiky niečo, čo ste nevedeli a nie je to predmetom vášho výskumu,“ vysvetlil.

Podľa slov vedeckej garantky projektu Timotey Vráblovej z Ústavu slovenskej literatúry SAV má konferencia viacero významov. Napríklad podporu regionálneho výskumu kultúrneho dedičstva či upriamenie pozornosti na pamätihodnosti Gemera a Malohontu. „Prišli sme z rôznych častí Slovenska, aby sme domácim ukázali, že tu majú niečo mimoriadne cenné a aby tak videli svoj región z iného hľadiska,“ zdôraznila.

Konferencia však bola podľa nej významná aj v tom, že bola multidisciplinárna. „Mali sme tu archeológov, muzikológov, literárnych historikov či odborníkov, ktorí sa venujú kultúre regiónov. Boli tu dokonca aj biochemici. Všetci ukazujú, aké dôležité je práve toto multidisciplinárne spektrum pri záchrane a reštaurovaní nášho kultúrneho dedičstva,“ zakončila.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM