Andrea Mesarčíková Rôzne

Dnes je Svetový deň chronickej obštrukčnej choroby pľúc

Upozorniť verejnosť na zvyšujúci sa počet ochorení a úmrtí na chronickú obštrukčnú chorobu pľúc (CHOCHP) či iné pľúcne choroby je cieľom Svetového dňa CHOCHP, ktorý pripadá na 17. novembra 2010.

Pri tejto príležitosti Slovenská pneumologická a ftizeologická spoločnosť iniciovala rozsiahle edukačné aktivity o uvedenom ochorení, jeho príčinách a príznakoch i možnostiach liečby.
Už vo štvrtok 18. novembra bude v ambulanciách oddelení pneumológie a ftizeológie na celom Slovensku Deň otvorených dverí. Pacienti budú mať možnosť absolvovať spirometrické vyšetrenie pľúcnych funkcií.
Aktivity tohtoročného Svetového dňa CHOCHP vyvrcholia v sobotu 20. novembra osvetovým podujatím pre verejnosť v obchodnom centre Eurovea v Bratislave. Návštevníci tam budú môcť získať informácie o príznakoch a prevencii pľúcnych ochorení, ako aj o zásadách správneho dýchania. Pre záujemcov budú aj na tomto podujatí k dispozícii bezplatné spirometrické vyšetrenia pľúcnych funkcií.
Zaujímavou časťou programu bude i tvorba veľkorozmerného modelu pľúc mladými slovenskými umelcami, ktorý počas celého dňa bude ľuďom pripomínať, ako veľmi je pre človeka dýchanie dôležité.
Bežní ľudia majú väčšinou informácie o astme alebo rakovine pľúc, len málokto však vie, čo sa skrýva pod ochorením „chronická obštrukčná choroba pľúc“ so skratkou CHOCHP. A to aj napriek tomu, že toto ochorenie je celosvetovo na piatom mieste v poradí príčin smrti a na základe súčasných trendov sa odhaduje, že do roku 2020 sa dostane až na tretie miesto. Na Slovensku sa počet chorých odhaduje na 350.000, ale z nich sa lieči len malá časť, toto ochorenie je stále výrazne poddiagnostikované.
„Štúdie naznačujú, že takmer 50 percent ľudí s klinicky významnou CHOCHP nevie, že majú toto ochorenie. Navyše, skoré štádiá choroby ostávajú nerozpoznateľné. Je to spôsobené najmä tým, že príznaky sa rozvíjajú zväčša pomaly a pacienti akceptujú chronický kašeľ a strednú dýchavicu ako "normálnu“ súčasť starnutia alebo ako očakávaný dôsledok fajčenia," uviedol predseda Slovenskej pneumologickej a ftizeologickej spoločnosti docent MUDr. Ivan Majer.
Pripomenul, že rok 2010 bol vyhlásený za Svetový rok pľúc, ktorý je zameraný aj na prevenciu, ale tiež intervenciu proti CHOCHP. Ide o zápalové ochorenie, ktoré spôsobuje zúženie dýchacích ciest, zníženie prietoku vzduchu v nich, čím dochádza k poklesu pľúcnych funkcií a deštrukcii pľúcnych mechanizmov. Je to však ochorenie liečiteľné, zdôraznil doc. Mayer.
Ako ďalej konštatoval, dnes sú už moderné druhy liekov na CHOCHP, je možné zlepšiť kvalitu života pacientov a zredukovať úmrtnosť na toto ochorenie. Ľudia by nemali podceňovať hlavné príznaky ochorenia, ako sú chronický kašeľ a dýchavičnosť, a mali by navštíviť lekára. Ak sa začne liečba zavčasu, prognóza na vyliečenie je dobrá, postup ochorenia sa dá zastaviť alebo aspoň spomaliť.

Zdroj TASR

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM