Peter Simon Správy

Einstein a relativita: GOS-ka pripravila prednášku a multimediálne predstavenie

V Dome tradičnej kultúry Gemera v Rožňave sa uskutoční astronomické multimediálne podujatie pri príležitosti prezentácie nového astronomického ďalekohľadu zakúpeného pre rožňavskú hvezdáreň.

Ilustračný obrázok k článku Einstein a relativita: GOS-ka pripravila prednášku a multimediálne predstavenie
Foto: Peter Simon / Zdroj: Dnes24.sk

Ako informovala Anežka Kleinová z Gemerského osvetového strediska v Rožňave, v prvej časti je pre záujemcov o astronómiu, ale aj pre širokú verejnosť, pripravená pútavá prednáška s názvom Einstein a relativita, a po jej skončení bude odprezentovaný nový prenosný astronomický ďalekohľad, ktorý obohatí vybavenie hvezdárne a umožní realizovať aj výjazdové pozorovania v rámci regiónu. „Snahou Gemerského osvetového strediska je priblížiť astronómiu a jej najnovšie objavy a poznatky širokej verejnosti, žiakom a študentom základných a stredných škôl,“ spresnila Kleinová.

Podujatie sa uskutoční v pondelok 13. februára 2017 o 17:00 hod. v Dome tradičnej kultúry Gemera.

Sám slávny Albert hovoril, že ak vedeckej teórii neporozumie ani malé dieťa, tak ju treba nahradiť lepšou. „Hovorili o ňom, že jeho teórii nikto nerozumel. A predsa sa stala najrozumnejším, ale aj najneuveriteľnejším a najslávnejším popisom sveta, aký vôbec máme,“ hovorí Karol Petrík, astronóm a autor prednášky.

Podľa jeho slov, dnes Einsteinovej teórii naozaj dokáže porozumieť i malé dieťa a jeho teórie sú tak blízke realite bežného života, že by sme o nich mali vedieť. „Verejnosti ukážeme napríklad, že relativitu používame bežne doma, aj pri ceste na dovolenku. Pozrieme sa na Einsteina a jeho fantastickú intuíciu inak. Garantujeme dobrú zábavu, ale aj zázračný pocit tajomna z časopriestoru okolo nás, v ktorom sa gravitácia mení na geometriu a kocka na hyperkocku. Staneme sa aj kúzelníkmi vyššieho rozmeru s úžasnými efektmi v našom 3D svete, zohrejeme milióny šálok kávy a budeme padať s lietadlom voľným pádom, aby sme vytvorili úžasne jednoduchú a krásnu jedinú rovnicu vesmíru,“ dodal Petrík.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM