Peter Simon Správy

FOTO: Strážna veža po rekonštrukcii, už odstraňujú lešenie!

Rožňavčania sa konečne dočkali. Dnes začalo odstraňovanie lešenia na strážnej veži v našom meste. Pozrite si prvé foto pýchy Gemera po rekonštrukcii.

Ilustračný obrázok k článku FOTO: Strážna veža po rekonštrukcii, už odstraňujú lešenie!
10
Galéria
Foto: Peter Simon / Zdroj: Dnes24.sk

Je tu dobrá správa. Pracovníci už dokončili práce na strážnej veži v našom meste. Pýcha Gemera sa tak opäť ukazuje v plnej paráde.

Mesto Rožňava sa tento rok pustilo do rekonštrukcie dominanty nášho mesta.

Renesančná mestská strážna veža bola postavená na mieste staršej gotickej stavby počas tureckej hrozby v rokoch 1643–1654. Viackrát upravovaná 36,5 metra vysoká veža plnila podľa radnice dôležitú strážnu funkciu, svedectvom čoho je zachovaná strieľňa na jej východnej a turecká delová guľa na južnej fasáde.

„Strecha veže bola v zlom stave. Keďže, ako sa hovorí, poriadok netreba robiť, ale udržiavať ho, bol najvyšší čas, aby sme odstránili starú krytinu a vymenili ju za novú,“ uviedol primátor mesta, Pavol Burdiga.

Samotná veža je podľa jeho slov v poriadku, čo dokazuje i statický posudok, ktorý si dali vypracovať, vymieňali preto len drevenú šindľovú strechu. Ako povedal Burdiga, využili zároveň to, že mali postavené lešenie. Opravili i omietku okolo hodín, ktorá bola poškodená.

„Je to starobylá strážna veža. Myslím, že je jediná na Slovensku. Námestie máme štvorcového tvaru a veža, ktorá je v strede, slúžila ako strážna veža. Vidno z nej celé okolie. Dnes je to vyhliadková veža,“ priblížil Burdiga.

Práce chceli podľa jeho slov dokončiť do konca Decembra. To stihli, robotníci už lešenie rozoberajú a odvážajú preč.

Na rekonštrukciu radnica získala 15 000 eur od Ministerstva kultúry SR a sumou 40 000 eur prispela z vlastného rozpočtu.

Obrazom: Strážna veža po rekonštrukcii
10
Galéria
Foto: Peter Simon / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM