Gymnazisti zažili zaujímavú prednášku: Tentoraz sa venovali globálnemu problému
Invázne druhy rastlín sa v súčasnosti stávajú globálnym problémom. Z parkov a výsadieb sa však začali rýchlo šíriť do okolia a obsadzovať nové plochy. Vytláčajú z nich naše pôvodné druhy a mnohé z nich spôsobujú aj alergie. Gymnazisti z Rožňavy sa o nich dozvedeli niečo viac.

Na tento problém upozorňujú ľudí v posledných rokoch nielen ochranári, ale Invázne rastliny sa stali ústrednou témou aj 17. ročníka Korešpondenčnej školy ekológie, ktorej úlohy rieši v tomto školskom roku 16 žiakov rožňavského gymnázia. Prednášku organizovala vyučujúca biológie Alica Rihošeková.
Niektoré úlohy však boli náročnejšie a preto na školu pozvali pracovníčku Národného parku Slovenský kras, Andreu Balážovú, zodpovednú za ekologickú výchovu.
Pre žiakov si pripravila kvalitnú prezentáciu, ktorá sa uskutočnila v biologickej učebni. Oboznámila ich s najčastejšími druhmi inváznych rastlín v našom okolí, niektoré z nich doniesla aj na ukážku a naučila ich rozlišovať niektoré podobné druhy. Balážová vysvetlila žiakom, v čom spočíva nebezpečenstvo šírenia týchto druhov, ako by sa mali likvidovať a zdôraznila aj význam monitoringu, ktorý bude aj jednou z úloh Korešpondenčnej školy ekológie. V závere prednášky rozdala žiakom letáčiky o inváznych rastlinách.
Pozrite si foto z prednášky v našej galérii!
Foto: Gymnázium Rožňava
