Peter Simon Správy

Komunitné centrum v Dobšinej sa rozrastá: Mesto schválilo odkúpenie budovy

Mesto Dobšiná plánuje v budúcnosti využívať priestory budovy pre služby komunitného centra, kde by sa mohla stretávať celá komunita miestnych ľudí.

Ilustračný obrázok k článku Komunitné centrum v Dobšinej sa rozrastá: Mesto schválilo odkúpenie budovy
Foto: Juraj Karika / Zdroj: Dnes24.sk

Mestské zastupiteľstvo mesta Dobšiná na svojom zasadnutí schválilo odkúpenie budovy na Novej ulici od Náboženskej spoločnosti Jehovovi svedkovia za stanovenú sumu 15 000 eur. Budovu v minulosti mnohí Dobšinčania poznali ako jedáleň. Mesto Dobšiná plánuje v budúcnosti využívať priestory budovy pre služby komunitného centra, kde by sa mohla stretávať celá komunita miestnych ľudí.

V meste Dobšiná od 1. júla 2016 funguje komunitné centrum (KC), ktorého zriaďovateľom je mesto. KC zabezpečuje činnosti zamerané na rozvoj a podporu tunajšieho rómskeho etnika.

Ako uviedla Eva Mihóková, odborný garant Komunitného centra v Dobšinej, v súčasnej dobe v komunitnom centre prebiehajú pravidelné skupinové aktivity ako predškolský klub, klub matky s deťmi, pomoc pri príprave na školskú dochádzku a školské vyučovanie a sú tu zabezpečované odborné činnosti, ako je sociálne poradenstvo a špecializované sociálne poradenstvo, či pomoc pri uplatňovaní práv a právom chránených záujmov klientov.

„Keďže KC plánuje realizovať pravidelné komunitné aktivity a preventívne aktivity pre širší okruh obyvateľov mesta a chceme vytvárať podmienky pre záujmovú činnosť pre všetky vekové kategórie, vítame tento krok samosprávy. Je určite prínosom, že Mesto Dobšiná bude vlastniť takúto multifunkčnú budovu,“ dodala Mihóková.

Postupnou rekonštrukciou budovy na Novej ulici by malo vzniknúť centrum určené pre celú komunitu seniorov, mamičiek s deťmi, tínedžerov a deti. Vítaní tu budú všetci, ktorí chcú zmysluplne tráviť voľný čas.

Mestská samospráva plánuje v budúcnosti zrekonštruovať aj zadnú časť odkúpenej budovy s využitím projektov podľa ponúknutých výziev a zriadiť ďalší druh sociálnych služieb akým je napríklad stredisko osobnej hygieny. V pláne je aj úprava okolia s vybudovaním malého ihriska pre deti a mládež.

„V súčasnej dobe KC funguje v priestoroch OZ Detstvo deťom na Zimnej ulici č. 251 v bezplatnej výpožičke do boby pokiaľ mesto nenájde vhodné priestory. Mesto hradí iba prevádzkové náklady a priestory OZ Detstva deťom sú veľmi pekné, vhodné na takúto činnosť, no žiaľ kapacitne malé. Z tohto dôvodu mesto hľadalo priestory na prevádzku KC, kde bolo možné kapacitne zväčšiť rozsah tejto sociálnej činnosti. Spolupráca s Detstvo deťom bude určite pokračovať aj naďalej,“ dodal primátor mesta Dobšiná Ján Slovák.

Foto: ilustračné

Zdroj: mestodobsina.sk

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM