Radka Deckerová Správy

Mesiac a pol od ničivej víchrice: Park zostáva uzavretý, škody ešte stále rátajú

Po mesiaci a pol ešte stále nie je jasná výška škody spôsobená víchricou v parku betliarskeho kaštieľa v okrese Rožňava.

Ilustračný obrázok k článku Mesiac a pol od ničivej víchrice: Park zostáva uzavretý, škody ešte stále rátajú
Foto: Radka Deckerová

15. marec 2013

V parku pri kaštieli Betliar, ktorý spadá pod správu Slovenského národného múzea – Múzea Betliar, silný vietor vytrhol 450 stromov. "Víchrica čiastočne poškodila aj dva mosty. Objekty múzea našťastie zostali bez poškodenia,“ informoval Artur Šturmankin zo SNM.

Kaštieľ aj park tak zostávajú kvôli následkom kalamity, ktorá postihla východné Slovensko 14. a 15. marca, až do odvolania uzatvorené. Múzeum Betliar pre zlé poveternostné podmienky uzavrelo aj Mauzóleum Andrássyovcov v Krásnohorskom Podhradí. SNM informovalo o udalosti aj zástupcov poisťovne.

17. marec 2013

"Dnes 17. marca bude zasadať rada SNM, ktorá bude dokumentovať stav v parku kaštieľa Betliar. Predbežnú výšku škôd poskytneme v pondelok 18. marca,“ doplnil Šturmankin.

Po mesiaci a pol

Zisťovanie škody sa vykonáva a v súlade s platným zákonom prostredníctvom verejného obstarávania sa vyberie aj firma na obnovu parku. Píše dnešné ÚJ SZÓ www.ujszo.com v článku s názvom „Zisťovanie škody v Betliari pokračuje“. Stromy jedinečného parku z 19. storočia zdevastovala víchrica 15. a 16. marca. Podľa predbežných odhadov sa zničilo viac ako 400 hodnotných stromov. Zničené sú v parku aj lavičky, nepriechodné kvôli množstvu popadaných konárov ostali aj chodníky. Pracovníci Slovenského národného múzea (SNM) začali okamžite zmeraním škôd. „Park má rozlohu 57 hektárov, preto je táto práca pomerne zložitá“, povedal pre denník hovorca SNM Artur Šturmankin.

Kaštieľ aj park zostávajú kvôli následkom kalamity až do odvolania uzatvorený.

Zdroj: ujszo.com

VIDEO: Víchrica v Betliari
1
Galéria
Silný vietor rúcal stromy v Betliarskom parku
21
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM